Βαθμολογική “ανάσα” για τον Ολυμπιακό Βόλου, 2-1 στα Τρίκαλα

Η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό Βόλου, που επικράτησε 1-2 εκτός έδρας σε βάρος του ΑΟ Τρίκαλα και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, συνεχίζοντας έτσι τη μάχη της παραμονής.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ντιαμπί, είδαν τον Ευθυμίου να ισοφαρίζει γρήγορα, αλλά στο δεύτερο μέρος πέτυχαν το τέρμα με τον Ξύδα και έφτασαν στην κατάκτηση τριών υπερπολύτιμων βαθμών.

Όπως αναφέρει το Magnesianews, το πρώτο μέρος του αγώνα είχε γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου αλλά και για τον ΑΟΤ στη συνέχεια, με τις ισορροπίες να διατηρούνται. Η πρώτη ενδιαφέρουσα φάση καταγράφεται στο 12ο λεπτό όταν ο ΑΟ Τρίκαλα απείλησεμε τον Κεχαγιά, που έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελευθεριάδη, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.  Από την άλλη, στο 24’ ο Ολυμπιακός Βόλου απάντησε, αφού ο Μανάφοβ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ, με τον Βερνάρδο να κάνει το σουτ στη συνέχεια, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του ΑΟ Τρίκαλα.

Ο Ντιαμπί πέτυχε το γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου στο 27’, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν, αλλά όχι για πολύ… Ο Κουντουριώτης έβγαλε την μπαλιά στον Ντιαμπί και αυτός στο ύψος του ημικυκλίου σούταρε για να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αγριμάκη για το 0-1, με τον Ολυμπιακό Βόλου να θέλει έτσι να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση.

Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ για τον Ολυμπιακό Βόλου, αφού στο 30’ ο Ριζογιάννης έστειλε την μπάλα στον Ευθυμίου και αυτός μόνος του απέναντι στον Ξενοδόχοβ σκόραρε για το 1-1. Μάλιστα, στο 32’ λίγο έλειψε ο ΑΟ Τρίκαλα να κάνει την πλήρη ανατροπή, αλλά ο Ξενοδόχοβ αντέδρασε και αποσόβησε τον κίνδυνο που δημιουργήθηκε από την κεφαλιά του Ελευθεριάδη σε εκείνο το σημείο, ενώ και στο 34’ ο Χειρίτραντας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει εύκολα στην αγκαλιά του Ξενοδόχοβ.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού Βόλου; Στο 40’ μετά από πάσα του Σκοπελίτη ο Βερνάρδος βρέθηκε απέναντι στον Αγριμάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ βγήκε για να διώξει την μπάλα. O ίδιος παίκτης των «ερυθρόλευκων» δύο λεπτά αργότερα προσπάθησε να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, χωρίς όμως επιτυχία.

Μετά την… ανομβρία του πρώτου 15λεπτου, ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε τον ΑΟΤ στο 59’, όταν ο Σκοπελίτης βρήκε τον Ξύδα, που βγήκε στην κόντρα και βρέθηκε εντός περιοχής για να πλασάρει τον Αγριμάκη, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Αλλά το 1-2 τελικά έγινε από τον Ξύδα στο 67’ με κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αγριμάκη, μετά από σέντρα από τα αριστερά και πρώτη κεφαλιά του Σιαφά!

Σύντομα πάντως ο ΑΟΤ απείλησε καθώς η εκτέλεση κόρνερ του Νιάρου έφερε κεφαλιά του Ευθυμίου στο 71’, που παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ξενοδόχοβ αντέδρασε άμεσα και κράτησε το σκορ στο 1-2.

Αν και αναζήτησαν την ευκαιρία και το γκολ οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, αποτέλεσμα δεν είχαν, με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Παράλληλα, ο Βερνάρδος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βερνάρδος πέρασε δύο αμυνόμενους και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά κατάφερε να… μην σκοράρει, αφού του έφυγε η μπάλα! Το 1-2 όμως παρέμεινε μέχρι τέλους, για να πανηγυρίσει έτσι την τρίτη νίκη του στη φετινή Super League 2.

Τρίκαλα (Τίμος Καβακάς): Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Κεχαγιάς, Νιάρος, Ντιαλόσι, Μπαξεβάνος (72’ Μυλόπουλος), Ριζογιάννης, Χειρίτραντας, Πέλκας, Ευθυμίου, Ελευθεριάδης (80’ Αουντίνο).

Ολυμπιακός Βόλου (Βασίλης Βούζας): Ξενοδόχοφ, Ντιαμπί (85’ Χατζής), Ντος Σάντος (67’ Σιαφά), Μανάφοβ (66’ Κότος), Μάνγκα, Γραικός, Βερνάρδος, Κουντουριώτης (56’ Ξύδας), Μαρκοπουλιώτης, Σκοπελίτης, Στάμου.