Πήρε…φόρα και δε σταματά η Βέροια, νίκησε και στην Αριδαία (βαθμολογία)

Ούτε στην Αριδαία βρήκε…ανάχωμα η Βέροια, παρά το γεγονός πως στο δεύτερο ημίχρονο δυσκολεύτηκε από τον μαχητικό Αλμωπό.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έχει βρει τον τρόπο να κερδίζει και βαδίζει ολοταχώς για τον τίτλο στον 1ο όμιλο της Super League 2, που θα της εξασφαλίσει μια θέση στον τελικό ανόδου της κατηγορίας.

Η “Βασίλισσα” έβαλε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με τον Γιακουμάκη και με την έναρξη του δευτέρου, πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Πασά.

Ο Αλμωπός αντέδρασε και μείωσε με τον συνήθη…ύποπτο Ρόβα και στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 6ο λεπτό, ο Αλμωπός απείλησε με τον Πέττα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα πέρασε ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά μετά, η Βέροια έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Φοφανά “γέμισε” στην περιοχή, ο Αδαμίδης στην προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Παϊτέρη και στη συνέχεια δε βρέθηκε κανείς να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 29′ ο Πασάς βρέθηκε σε καλή θέση μετά από αναμπουμπούλα, αλλά ο Γιαλαμούδης απομάκρυνε σωτήρια.

Δύο λεπτά όμως, η “Βασίλισσα” βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπλέτσας σούταρε δυνατά, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και ο Γιακουμάκης που έγινε αποδέκτης με εντυπωσιακό “ψαλιδάκι” νίκησε τον Παϊτέρη (0-1).

Στο 33′ ξανά η Βέροια στο προσκήνιο, ο Πεταυράκης σούταρε από πλάγια αλλά ο Παϊτέρης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 37′ ο Αλμωπός σκόραρε με τον Σέχου αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως off-side

Δύο λεπτά μετά, ο Ρόβας βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο Βελλίδης τον πρόλαβε πριν γίνει απειλητικός.

*O Aλμωπός εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας στο ημίχρονο για τη διαιτησία του κ. Πουλικίδη (ΕΔΩ)

Στο 52′ η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σουλιώτη. Ο Πασάς ανέλαβε την εκτέλεσε και “έγραψε” το 0-2.

Στο 65′ ο Αλμωπός μείωσε το σκορ. Ο Ρόβας βρέθηκε στην “καρδιά” της άμυνας των φιλοξενούμενων και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Βελλίδη (1-2).

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Παϊτέρης, Γιαλαμούδης (75′ Πρίκας), Παρασκευάς, Σέχου, Σουλιώτης, Αδαμίδης, Ζαχαρός, Κέρθι (75′ Μπακούτσης), Πέττας (67′ Γιουκούδης), Ρίβας (84′ Καράμπελας), Ρόβας

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μουχάλης (88′ Παπαχρήστος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (63′ Κάτσε), Μούργος (84′ Πόζογλου), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (88′ Δημόπουλος), Φοφανά (63′ Κουατενγκ), Πασάς.