Με ανατροπή ο Άρης, νίκησε στο τέλος τον Ιωνικό

Με σερί 8-0 στα τελευταία 2’ και 13’’ της αναμέτρησης ο Άρης επιβλήθηκε στο Αλεξάνδρειο του Ιωνικού (79-75) και πέτυχε την έκτη νίκη του για την Basket League της φετινής σεζόν.

Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης αν και προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων (54-42) με τρίποντο του κορυφαίου τους στην σημερινή (13/2) συνάντηση Άντονι Κάουαν και με 2’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου, βρέθηκαν δέκα λεπτά αργότερα στο -4.

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ντάνιελ Χάμιλτον, που έκανε το ντεμπούτο του με τον Ιωνικό, προσπέρασαν με 75-71, 2’ και 32’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Άρης αντέδρασε και με καλάθι του Σακούρ Τζούστον από ασίστ του Κάουν και νέο καλάθι του Ολιβιέ Χάνλαν από ασίστ του Τζούστον, ισοφάρισε σε 75-75 με 1’ και 36’’ να απομένουν για την λήξη του ματς.

Ο Κωνσταντίνος Γόντικας αστόχησε σε λέι από για τους φιλοξενούμενους και ο Κάουν μετά από διείσδυση στην ρακέτα του Ιωνικού, έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη (77-75), 56’’ πριν το τέλος του αγώνα. Μετά το άστοχο τρίποντο του Χάμιλτον ο Τζούστον με 13’’ να απομένουν για την λήξη του ματς… σφράγισε τη νίκη των «κιτρινόμαυρων».

Ο Κάουαν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 25 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ ήταν πρώτος, επίσης, στην αξιολόγηση με 27 βαθμούς στο ranking. Ο 25χρονος Αμερικανός γκαρντ του Άρη είχε 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη.

Τον Κάουαν ακολούθησε σε απόδοση ο Τζούστον, ο οποίος σκόραρε 10 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ. Ο Ζίριους Ουίλιαμς πέτυχε 13 πόντους με 3/6 τρίποντα, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ο Ολιβιέ Χάνλαν, είχε, επίσης, 13 πόντους.

Δεκαεννέα λεπτά πριν από την έναρξη της συνάντησης, οι δύο νεότεροι αθλητές του Ιωνικού Γιώργος Χατζηκυριάκος και Ιωσήφ Κολοβέρος παρέδωσαν σε συγγενή του Άλκη Καμπανού μια φανέλα της ομάδας τους για να τιμήσουν τη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου

Ο Χάμιλτον στο ντεμπούτο του με τους φιλοξενούμενους σκόραρε 23 πόντους με 5/11 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75.