Νίκησε χωρίς να φορτσάρει η Ξάνθη

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης η Ξάνθης κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη και να μειώσει τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΛ.

Με αυτογκόλ στο πρώτο και τέρματα των Τσέλιου και Δεληγιαννίδη στο δεύτερο, οι Ακρίτες “λύγισαν” την ομάδα του Πιερικού την οποία και κέρδισαν με 3-0 και επέστρεψαν στις επιτυχίες φτάνοντας τους 32 βαθμούς.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό ήταν εμφανές το πως θα κυλήσει το ματς με την Ξάνθη να παίζει στο μισό γήπεδο την ομάδα του Πιερικού αλλά να μην βρίσκει τον τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Κατερινιώτικης ομάδας και να απειλεί κυρίως με ατομικές προσπάθειες και σουτ εκτός περιοχής. Όλα αυτά μέχρι το 39′ όταν μετά από σέντρα του Γκάβριτς ο Πασκάλ Εμπουσί δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και για καλή τύχη του ΑΟΞ αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Τζήμα για το 1-0, με την Ξάνθη να έχει ευκαιρία και για δεύτερο όμως το σουτ εκτός περιοχής του Τσέλιου στο 43′ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βγουν στην επίθεση και την Ξάνθη να τους δίνει χώρο θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις για να “καθαρίσει” το ματς. Σε μια από αυτές στο 65′ μετά απο ωραίο συνδυασμό Θυμιάνη και Μονρόουζ ο Διαμαντόπουλος πήρε την τελική πάσα το σουτ του όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γκάβριτς στο 84′ Στο 86′ ο Ηλίας Τσέλιος με πλασέ έκανε το 2-0 δίνοντας φέρνοντας ανακούφιση σε πάγκο και εξέδρα και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δεληγιαννίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0

Ξάνθη (Ζέλικο Βούλιτς) : Ίτσο, Δεληγιαννίδης, Ουνγιαλίδης, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Θυμιάνης (90′ Παπάζογλου), Βιθέντε, Τσέλιος (90′ Τσιλιγγίρης), Γκάβριτς (90′ Κρητικός), Μονρόουζ (81′ Γκουνσάρι), Διαμαντόπουλος (73′ λ.τ. Αλί Μπαμπά)

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας) : Τζήμας, Χαρτσιάς (87′ Κριμιτζάς), Μηλιώτης, Γιαλαμίδης, Κουκόλης, Εμπουσί, Σούνταρ (71′ Φωκαΐδης), Τόσκας, Κανούλας (71′ Μπουόλι), Παπαδόπουλος Β .(71′ Ζαφειράκης), Ντίνας (79′ Καρανάτσιος)