“Πολύ σκληρός για να πεθάνει” στο Περιστέρι ο ΟΦΗ!

Τρομερό ματς στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να παίρνει προβάδισμα με δύο γκολ στο ημίχρονο αλλά τον ΟΦΗ να παίρνει τον πολύτιμο βαθμό στο τέλος!

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όμως ο ΟΦΗ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2, παίρνοντας έτσι μια πολύτιμη νίκη στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 22η αγωνιστική, στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα play-offs.

Οι Κρητικοί έμειναν με δέκα παίκτες από το 78′ λόγω αποβολής του Στάικου και είδαν τους Περιστεριώτες να σκοράρουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κουλούρη, όμως το τέρμα του Έλληνα επιθετικού ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, έπειτα από υπόδειξη του VAR.

To φιλμ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ισορροπημένο τρόπο, με τον ΟΦΗ να έχει την μπάλα και τον Ατρόμητο να πιέζει ψηλά, ώστε να εκμεταλλευτεί λάθη στη μεσαία γραμμή. Το πλάνο των Περιστεριωτών λειτούργησε στο έπακρο στο 10ο λεπτό. Ο Κουλούρης σούταρε, ο Επασί απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Ροτάριου από τα δεξιά της περιοχής δεν νίκησε τον κίπερ του ΟΦΗ.

Στο 15ο λεπτό ο Ατρόμητος έφτασε στο γκολ. Ο ΟΦΗ έχασε την μπάλα από τον Κιβρακίδη. Αρχικά ο Κουλούρης έκανε το σουτ πάνω στον Βούρο, ο Μουνίθ πήρε την κατοχή, πέρασε όποιον βρήκε στο πέρασμά του, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε για το 1-0. Οι Κρητικοί είχαν την κατοχή, όμως δυσκολεύονταν να πατήσουν στην περιοχή των Περιστεριωτών και να γίνουν απειλητικοί.

Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ για να πετύχει το δεύτερο του γκολ. Ο Βούρος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε πάνω στον Πασαλίδη, έτσι ο Άλιμπεκ μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ για το 2-0. Η ομάδα του Κόουλμαν είχε απολύτως πετυχημένη τακτική προσέγγιση. Δεν είχε την κατοχή, αλλά χτυπούσε στα λάθη του ΟΦΗ, ο οποίος δεν γινόταν απειλητικός, πέρα από κάποια σουτ εκτός περιοχής.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αλλαγή. Ο Ντουρμισάι πέρασε στη θέση του Πασαλίδη και πήγε στα άκρα σε σχηματισμό 4-3-3. Ο νέος σχηματισμός φάνηκε να βολεύει περισσότερο τους Κρητικούς που θέλησαν να ανεβάσουν ρυθμό. Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος ήταν των γηπεδούχων. Ο Κουλούρης έψαξε τον Ροτάριου στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ. Ντρίμπλαρε τον Μπαλογιάννη έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Επασί απέκρουσε.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμό και μπόρεσε να μειώσει. Στο 59′ ο Γκαγέγκος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γιαννιώτης βγήκε να μαζέψει την μπάλα, την έχασε από τα χέρια. Ο Λάμπρου το εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε για το 2-1. Οι Κρητικοί συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι και έφτασαν στην ισοφάριση.

Στο 67′ ο Γκαγέγκος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά. Ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για χέρι του Έρλινγκμαρκ στην προσπάθειά του να διώξει. Ο Φελίπε ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2 στο 69ο λεπτό. Οι Κρητικοί συνέχιζαν να είναι απειλητικοί, όμως στο 78′ έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Στάικος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τα πράγματα δυσκόλευσαν για τους Κρητικούς, με τον Τοράλ να τραυματίζεται , να μην μπορεί να συνεχίσει και τον ΟΦΗ να μένει με εννέα.

Ο Ατρόμητος, όπως ήταν λογικό, πίεσε για να περάσει εκ νέου μπροστά στο σκορ. Στις καθυστερήσεις ο Κουλούρης πάτησε περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο διαιτητής έδωσε φάουλ πάνω στον Μαρινάκη στην διεκδίκηση της μπάλας. Οι Περιστεριώτες φώναξαν και για χέρι των Κρητικών στην περιοχή στη συνέχεια, όμως το ματς συνεχίστηκε. Ο ΟΦΗ άντεξε την πίεση και κράτησε το 2-2 έως το τελευταίο σφύριγμα.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Τζοβάρας (69′ Καστεγιάνο), Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης (68′ Ντένιτς), Όγκουστ, Μουνίθ, Ροτάριου (83′ Nαμπί), Αλιμπέκ (63′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Ουές (70′ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46′ Πασαλίδης), Λάμπρου (70′ Τσιλιανίδης), Βούρος, Γκαγιέγος, Γιαννούλης, Τοράλ, Φελίπε (82΄Σελίμοβιτς), Ντε Γκουζμάν (23′ Στάικος), Μπαλογιάννης.