La Liga: Ξέσπασε στην Οσασούνα η Ατλέτικο, διπλό με φόντο την τετράδα για τη Βιγιαρεάλ (vids)

Μετά το κάζο από την ουραγό Λεβάντε η Ατλέτικο νίκησε με 3-0 την Οσασούνα στην Παμπλόνα και έπιασε ξανά τετράδα.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς καθώς στο 4ο μόλις λεπτό, ο Ζοάο Φέλιξ έκανε το 0-1 με σουτ από κοντά σε φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους (πλην του γκολ) ήταν για την Οσασούνα όταν η κεφαλιά του Μπούντιμιρ στο 38′ σταμάτησε στο δοκάρι του Όμπλακ ο οποίος στο επόμενο λεπτό σταμάτησε και τον Αβιλά.

Στο 59′ ο Σουάρες με τρομερό μακρινό πλασέ κρέμασε τον Ερέρα για το 0-2 και στο 89′ ο Κορέα έκανε και το 0-3 με όμορφη λόμπα.

Λίγο νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ διέλυσε με 4-1 εκτός έδρας τη Γρανάδα χάρη σε χατ τρικ του Ντανζουμά κι έπιασε τετράδα κάνοντας όνειρα για έξοδο στο Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Αρνό Ντανζουμά, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Ο Ολλανδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 35′ με πέναλτι και σκόραρε τέσσερα λεπτά αργότερα για το 0-2. Ο Μίγια με πέναλτι μείωσε στο 61′ σε 1-2 και 20 λεπτά μετά ο Ντανζουμά με νέο πέναλτι έκανε το 1-3. Το 1-4 διαμόρφωσε ο Μόι Γκόμεθ στις καθυστερήσεις με τη συνδρομή και του VAR, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της Βιγιαρεάλ.