Άνω-κάτω την υπόθεση παραμονή έκανε ο Απόλλων Σμύρνης! (+vid με στιγμιότυπα)

Τεράστια νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης στη Λαμία, που τον βάζει ξανά σε…τροχιά παραμονής, “βυθίζοντας” σε δυσμένεια την ίδια ώρα την ομάδα της Φθιώτιδας.

Η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα έδειξε πως έχει ακόμα «σφυγμό», καθώς ήταν η μεγάλη νικήτρια στον «τελικό» της παραμονής απέναντι στο «συγκρότημα» του Μιχάλη Γρηγορίου.

Οι «κυανόλευκοι» της Αθήνας μπορεί να είχαν πάνω από δύο μήνες να σκοράρουν, όμως, κατάφεραν να βρουν δύο τέρματα, με Ιωαννίδη και Παμλίδη, το απόγευμα της Κυριακής (20/02) και να πάρουν μία σημαντική βαθμολογική «ανάσα».

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι της Φθιώτιδας συνέχισαν να προβληματίζουν, μετά την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς γνώρισαν μία ακόμα ήττα, έμειναν στους 18 βαθμούς και πλέον είναι στο +1 από τον Ατρόμητο και στο +5 από την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι αναζήτησαν ένα γρήγορο τέρμα, όμως, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 3’ ο Γκαραβέλης νίκησε στο τετ-α-τετ τον Παμπλίδη.

Η συνέχεια ήταν για τους Φθιώτες, αλλά στο 8ο λεπτό το πλασέ του Αραμπούλι, έπειτα από προσπάθεια του Προβυδάκη, πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Γκέντσογλου στο 12’. Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, ο Αντέτζο ολοκλήρωσε τον «κύκλο» των χαμένων ευκαιριών, μια και πρόλαβε τον Κότσαρη με τη κεφαλιά που έπιασε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Απόλλων ήταν αυτός που έδειξε μεγαλύτερη διάθεση να «παλέψει» για τη νίκη, έχοντας κύριο εκφραστή τον Νίκο Ιωαννίδη. Ο Έλληνας επιθετικός είχε κάποιες απειλές μπροστά από τον Γκαραβέλη, όπως στο 15’ με πλασέ, στο 17’ και το 26’ με κεφαλιές, αλλά δεν είχε καταφέρει να σημαδέψει σωστά.

Όμως, στο 29ο λεπτό οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων καρποφόρησαν. Ο Ντεντάκης επιχείρησε για τρίτη φορά σέντρα από τα δεξιά προς τον Ιωαννίδη, αυτός πρόλαβε τον Αντέτζο και με κεφαλιά νίκησε τον Γκαραβέλη, γράφοντας το 1-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο πρώτο μέρος, καθώς στο 32’ ο Γιαννιώτας σπατάλησε την αντεπίθεση που είχε φτιάξει ο Παμπλόδης, στο 37’ ο Μαρτίνες δεν σημάδεψε σωστά και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 40’ ο Ιωαννίδης έπειτα από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52’ με την κεφαλιά του Αραμπούλι που πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το αριστερό «παραθυράκι» του Κότσαρη, αλλά στην επόμενη φάση, ο Απόλλων Σμύρνης έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Ήταν το 53ο λεπτό, όταν ο Νίκο Μαρτίνς βρήκε με τρομερή κάθετη τον Ιωαννίδη αυτός γύρισε προς το ύψος του πέναλτι, ο Παμλίδης μπορεί να καθυστέρησε, όμως, κατάφερε να βρει χώρο, έκανε το σουτ και έγραψε το 2-0 για τον Απόλλωνα.

Το «συγκρότημα» του Μιχάλη Γρηγορίου χρειάστηκε μερικά λεπτά, αλλά προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Κότσαρη για να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε. Στο 60’ ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων έδειξε σε απόλυτη ετοιμότητα, καθώς απέκρουσε αρχικά το σουτ του Μπεχαράνο εκτός περιοχής, αλλά και το νέο σουτ, αυτή το φορά του Αραμπούλι, μέσα από την περιοχή, κρατώντας το μηδέν για την άμυνά του.

Λίγο μετά τα «μισά» της «επανάληψης» οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Ντεντάκης έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ρόμανιτς, ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδειξε την κίτρινη κάρτα, αλλά έπειτα από την παρέμβαση του VAR ο ρέφερι από την Άρτα απέβαλε τον αμυντικό της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Οι Φθιώτες αναζητούσαν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο «κόλπο» για το ματς, αλλά στο 83’ ο Μανούσος δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά με κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά άουτ, ενώ στο 90’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μανούσου από τον Βιτλή. Ο Έλληνας φορ της Λαμίας ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-1.

Τα τελευταία λεπτά είχαν μετατραπεί σε θρίλερ, καθώς η Λαμία προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν είχε «καθαρό» μυαλό με αποτέλεσμα ο Απόλλων Σμύρνης να φύγει μ’ ένα ιδιαίτερα πολύτιμο «τρίποντο» από το ΔΑΚ Λαμίας.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου) : Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (90′ Τζανδάρης), Γκέντσογλου (71′ Βέλλιος), Μπανγκουρά (46′ Μανούσος), Νούνιες (46′ Ταϊρόν), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (62′ Τσούκαλος)

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα) : Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Ρόγκνε, Μαρτίνες (72′ Παπαγεωργίου), Τσίμπσαχ (46′ Κάστρο), Παμλίδης (87′ Μπακόγκο), Γιαννιώτας (67′ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (87′ Ράιλι)