Το γκολ του Βαλμπουενά στο 81′ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό, οριστικά πρώτος στην κανονική διάρκεια

“Διά πυρός και σιδήρου” πέρασε από το Πανθεσσαλικό ο Ολυμπιακός, που χρειάστηκε ένα γκολ του Βαλμπουενά στο 81ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση του Βόλου.

Την πρώτη θέση της κανονική περιόδου της Super League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι «ερυθρόλευκοι» χάρις σ’ ένα πανέμορφο τέρμα του Ματιέ Βαλμπουενά (1-0) απέναντι στην ομάδα της Μαγνησίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Γάλλος, ο οποίος, όπως είχε κάνει και στο ματς του πρώτου γύρου, ήταν αυτός που νίκησε τον Κλέιμαν και με πανέμορφο τέρμα έγραψε το τελικό 1-0.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε μια ανούσια υπεροχή και ο Βόλος περίμενε να κλέψει μπάλες. Γενικότερα έμοιαζε με άναρχο τακτικά παιχνίδι, που είχε μεγάλες μπαλιές και η μπάλα ήταν συχνά στον αέρα.,

Στο 21′ και το 24′ ο Βόλος απείλησε με Φαν Βέερτ, Φερνάντεθ (έδιωξε ο Βατσλίκ) για να αποκτήσει ενδιαφέρον. Στο 27′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε σουτ του Αγκιμπού Καμαρά. Στην επαναφορά ο Μασούρας δεν έπιασε καλά το σουτ για σκοράρει στην άδεια εστία.

Μια ακόμα ευκαιρία είχαν οι Πειραιώτες στο 32′ όταν ο Μπουχαλάκης έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία στην δημιουργία. Ο Βόλος είχε κάποια ξεσπάσματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν αλλαγή τον Νίνη με τον Μπαρτόλο. Αλλάγή και οι Πειραιώτες με τον Ονιεκούρου να παίρνει την θέση του Μασούρα.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 60′ με τον Ρομέρο να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 64′ πέρασε στο παιχνίδι τους Βαλμπουενά, Εμβιλά στην θέση των Μπουχαλάκη, Ζοάο Καρβάλιο. Δύο σουτ του Μαντί Καμαρά στο 65′ και το 69′ (έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν) ήταν δύο ακόμα στιγμές που καταγράφηκαν.

Στο 72′ ο Βαλμπουενά έκανε πλασέ για να διώξει δύσκολα ο Κλέιμαν. Οι Πειραιώτες έγιναν πιο δημιουργικοί με τους Εμβιλά, Βαλμπουενά στο παιχνίδι. Και στο 73′ με σουτ έχασε και ο Σισέ καλή ευκαιρία να σκοράρει.

Ο Τικίνιο μπήκε και αυτός στο ματς για να κάνει δίδυμο στην επίθεση με τον Ελ Αραμπί. Αλλά την λύση την είχε ο Βαλμπουενά, που σκόραρε με δυνατό σουτ στο 81′ για να δώσει τη νίκη.
Σο 90′ ο Κλέιμαν απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Τικίνιο και στο 90’+1 έχασε καλή ευκαιρία ο Ελ Αραμπί.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Γκουλέν, Ρομέρο, Φεράρι, Νίνης (46′ Μπαρτόλο), Τσοκάνης (71′ Κορέα), Φερνάντες, Ρεγκατέν (80′ Σιελής), Σοάρες, Φαν Βέερτ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77′ Βρουσάι), Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (63′ Βαλμπουενά), Μ. Καμαρά, Αγκ. Καμαρά (76′ Τικίνιο), Ζοάο Καρβάλιο (64′ Εμβιλά), Μασούρας (46′ Μασούρας), Ελ Αραμπί.