Άρης για να…γουστάρεις, 3-0 τον Ατρόμητο

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο Άρης κόντρα στον Ατρόμητο και στη συνέχεια πάτησε…γκάζι για να φτάσει στο τελικό 3-0. Στο -2 από την έκτη θέση οι “κιτρινόμαυροι”.

Οι Θεσσαλονικείς με τον Χερμάν Μπούργος στον πάγκο έπιασαν εξαιρετική απόδοση και με πρωταγωνιστή τον Μαντσίνι, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ κι ένα ακόμα του Ιτούρμπε λύγισαν 3-0 τους κάκιστους Περιστεριώτες.

Ο Άρης ήταν με την πλάτη στον τοίχο.

Έπαιζε με τον ανεβασμένο Ατρόμητο και για να ελπίζει σε είσοδο στα πλέι οφ η νίκη ήταν μονόδρομος. Στον πάγκο ήταν ο Χερμάν Μπούργος. Ο έμπειρος Αργεντινός έφερε άλλον αέρα στην ομάδα του και με τον συμπατριώτη του Μαντσίνι να σημειώνει δύο γκολ και τον Παραγουανό Ιτούρμπε ένα ακόμα, ο Άρης, που έβρισκε γκολ με το σταγονόμετρο, νίκησε άνετα 3-0 και πλέον θα τα δώσει όλα με τον Αστέρα Τρίπολης για την εξάδα.

Όσο για τον Ατρόμητο, δεν άξιζε κάτι καλύτερο κι αν θέλει να αποφύγει το μοιραίο, τέτοιες εμφανίσεις θα πρέπει να τις ξεχάσει.

To φιλμ

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο είχαν πολλές φάσεις, αλλά ο Γιαννιώτης κράτησε για τον Ατρόμητο το μηδέν.

Στο 6’ έκανε τεράστια επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Καμαρά και στο 9’ έδιωξε στην κλειστή γωνία σουτ του Σούντγκρεν. Στο 14’ νίκησε και τον Μαντσίνι.

Στο 23’ ο Σάσα από μακριά αστόχησε και στο 28’ από κάθετη του Μαντσίνι σκόραρε ο Καμαρά, αλλά ήταν εκτεθειμένος και δεν μέτρησε το γκολ.

Στο 31’ μακρινό σουτ του Ιτούρμπε έφυγε άουτ και στο 34’ νέο σουτ του Καμαρά από καλή θέση πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 40’ ο Καμαρά νικήθηκε εξ επαφής και πάλι από τον Γιαννιώτη και στο 42’ ο τελευταίος μπλόκαρε μακρινό σουτ του Φαμπιάνο.

Στο 43’ σουτ του Ματίγια έφυγε άουτ και στο επόμενο λεπτό ο Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καστεγιάνο στον Ιτούρμπε. Κλήθηκε, όμως, να δει τη φάση στο VAR κι άλλαξε την απόφασή του!

Ο Άρης παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες δεν το έβαλε κάτω, ενώ ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα! Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, λοιπόν ο Άρης βρήκε το γκολ. Στο 45’+2 σέντρα του Σούντγκρεν κι αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι με σουτ στην κίνηση ο Μαντσίνι εκτέλεσε τον Γιαννιώτη για το 1-0.

Οι τελικές ήταν 13-0 στο πρώτο μέρος, ενώ ο Ατρόμητος έδειξε διάθεση να παίξει πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι δεν ήταν ικανός να κάνει πολλά πράγματα. Στο 50’ μακρινό σουτ του Καμαρά έφυγε αρκετά άουτ, όπως και στο 57’ το φάουλ του Ιτούρμπε.

Στο 58’, όμως, έγινε το 2-0, πάλι με τον Μαντσίνι. Σέντρα του Σάσα, ξανά στην πορεία της μπάλας ο Αργεντινός με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη, ο οποίος είχε μερίδιο ευθύνης.

Στο 61’ έγινε η πρώτη τελική του Ατρόμητου, με τον Ροτάριου να εκτελεί, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα.

Ο νικητής είχε κριθεί, αλλά ο Άρης έψαχνε και τρίτο γκολ. Στο 72’ ο Καμαρά πάλι ήταν άστοχος, τη στιγμή που οι Περιστεριώτες ήταν ακίνδυνοι. Στο 79’ δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει ο Κουλούρης και στο 83’ έγινε το 3-0!

Ο Μπερτόγλιο έδωσε στον Ιτούρμπε κι αυτός εκτέλεσε για το 3-0 με ένα θαυμάσιο σουτ!

Άρης (Χερμάν Μπούργκος) : Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα (80’ Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια, Σάσα, Εντιαγέ (70’ Μπερτόγλιο), Μαντσίνι (70’ Γκαρσία), Ιτούρμπε (86′ Σάκιτς), Καμαρά.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν) : Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Καστεγιάνο (64’ Τζοβάρας), Χατζηισαϊας (54’ Παπαδόπουλος), Μαυρομμάτης, Σάλομον (71’ Ντένιτς), Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ, Ροτάριου (64’ Σπιριντόνοβιτς), Κλωναρίδης (71’ Αλιμπέκ), Κουλούρης.