Νίκη-μισή παραμονή για τον Ιωνικό, 4-0 τον Απόλλωνα

«Τρίποντο» παραμονής για τον Ιωνικό!

Ο Γιάννης Κιάκος ήταν σε μεγάλη βραδιά, κατάφερε να σκοράρει δύο φορές, έχοντας καταλυτικό ρόλο στην πολύ μεγάλη νίκη του Ιωνικού που επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης μέσα στη Νεάπολη, κάνοντας έτσι καθοριστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του στην Super League.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί από το πρώτο σφύριγμα και αφού προηγήθηκαν πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, «καθάρισαν» την υπόθεση μέσα στο (σχεδόν) πρώτο μισάωρο. Δύο γκολ ο Κιάκος που ήταν ο MVP, ένα ο Μάντζης.

Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα που ευελπιστεί μόνο σε ένα… θαύμα για να καταφέρει να γλιτώσει τον απευθείας υποβιβασμό…

Μόλις οχτώ λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Βαλεριάνος έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Κιάκος την εκμεταλλεύτηκε, γράφοντας το 1-0 στο 8ο λεπτό!

Ο ίδιος ήταν και αυτός που έκανε το 2-0 στο 18ο λεπτό! Οι παίκτες του Ιωνικού συνεργάστηκαν άψογα και ο Κιάκος έκανε το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Κι όμως, οι γηπεδούχοι είχαν και άλλο γκολ στο πρώτο μέρος.

Ο Τουράμ έφυγε ωραία από τα δεξιά, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Μάντζη και εκείνος σε κενή εστία έκανε το 3-0 στο 32ο λεπτό.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Άοσμαν (81′ Βαφέας), Ντάλσιο, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι (82′ Τσιριγώτης), Μύγας, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος (76′ Μάναλης), Τουράμ (77′ Γκουτσούλιας) και Μάντζης (84′ Πλατέλλας).

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα) : Κότσαρης, Παπαγεωργίου, Βιτλής, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Ράιλι, Μαρτίνες (46′ Τσιλούλης), Φατιόν (46′ Τσίμπσαχ), Παμλίδης (71′ Ντάουντα), Γιαννιώτας (39′ Κάστρο) και Ιωαννίδης (74′ Γιακιμόσφκι).