Νίκησε την Αρμάνι και έκανε σημαντικό βήμα για τα play off ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ της Αρμάνι Μιλάνο με 67-58, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για μια θέση στα πλέι οφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σχεδόν άριστα στην άμυνα. Αντιμετώπισαν, όμως, τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, γεγονός που επέτρεψε στην Αρμάνι να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (7-15).

Οι Ιταλοί βρέθηκαν και στο +12 (9-21 στο 12’), ωστόσο, στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός άρχισε να δίνει σημεία… ζωής. Συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση δια χειρός Κώστα Σλούκα και Σακίλ ΜακΚίσικ και μείωσε στους 2π. (25-27), με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Η δημιουργία ήταν ένα στοιχείο που έλειψε από τους «ερυθρολεύκους» και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσουν ξανά επιθετικό πρόβλημα. Το γεγονός αυτό δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αύξησαν τις αποστάσεις στους 8π. (31-39) στο 25’. O Ολυμπιακός, ωστόσο, έβγαλε και πάλι αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 12-4 ισοφάρισε σε 43-43 (στο 31’).

Και δεν σταμάτησε εκεί… Με όπλο του την σταθερά καλή του άμυνα, με τον Κώστα Σλούκα να ανοίγει πυρ από τα 6.75μ., τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Σάσα Βεζένκοφ να βρίσκεται πάντα στην σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, «έχτισε» μια διαφορά 13π. (66-53 στο 39’) και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.