Premier League : Ο Λακαζέτ “λύτρωσε” την Άρσεναλ στο 90+6′ (vid)

Ματσάρα με επικό φινάλε έγινε στο Εμιρέιτς, με την Γουλβς των Ζοσέ Σα και Ντάνιελ Ποντένσε να προηγείται στο 10’ με τον Χουάνγκ και τους Κανονιέρηδες να γυρίζουν τούμπα το παιχνίδι με δύο γκολ στο τέλος.

Στο 82’ ισοφάρισαν με τον Πέπε και στο 90+5’ έκαναν την ολική ανατροπή με τον Λακαζέτ, παίρνοντας σημαντική νίκη στη μάχη για την 4άδα.

Οι Λύκοι «λύγισαν» στις καθυστερήσεις και παρέμειναν στο -2 από την 6η Γουέστ Χαμ, ενώ η Άρσεναλ με το τρίποντο που πήρε έφτασε τους 45 βαθμούς και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από την 4η Γιουνάιτεντ.

Όσον αφορά στους δύο πρώην ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, ο Ζοσέ Σα έπαιξε βασικός σε ένα ακόμα παιχνίδι, όπως επίσης και ο Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική 11άδα των Λύκων και έγινε αλλαγή στο 90’ αφήνοντας τη θέση του στον Ντεντόνκερ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 90’ με τον Χουάνγκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Χιμένες για να κάνουν το 2-0.

Μετά το 15άλεπτο η Άρσεναλ ανέβασε την απόδοσή της και στο 32ο λεπτό απείλησε με τον Λακαζέτ. Ο Γάλλος βρέθηκε απέναντι από τον Σα, σούταρε, αλλά ο Πορτογάλος πορτιέρο του είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Γουλβς.

Το πρώτο κομμάτι του δεύτερου ημιχρόνου πέρασε χωρίς σημαντική φάση, με την Άρσεναλ μετά το 70’ να ανεβάζει στροφές και να κλείνει στα καρέ της την Γουλβς. Στο 72’ ο Ζοσέ Σα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Λακαζέτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Τζάκα έφυγε άουτ. Η τρίτη ήταν και η… φαρμακερή, με τον Πέπε στο 82’ να πλασάρει από κοντά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 90+6’ οι Κανονιέρηδες έκαναν την ολική ανατροπή, με τον Λακαζέτ να σκοράρει και να δίνει τη νίκη στην Άρσεναλ με 2-1.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα) : Ράμσντεϊλ, Σέντρικ (76’ Ενκετιά), Τίρνεϊ (90+2’ Ταβάρες), Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τζάκα, Παρτέι, Όντεγκααρντ, Σακά, Μαρτινέλι (71’ Πεπέ), Λακαζέτ.

Γουλβς (Μπρούνο Λαντζ) : Σα, Κόαντι, Κίλμαν, Σεμέδο (61’ Γιόνι), Αΐτ Νουρί, Σάις, Μουτίνιο, Νέβες, Ποντένσε (90’ Ντεντόνκερ), Χουάνγκ (75’ Νέτο), Χιμένες.