Γ Εθνική : Η Μύκονος νικήτρια στο ντέρμπι των Κυκλάδων

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να κρίνει το ντέρμπι στη Μύκονο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον ΑΣ Σαντορίνης.

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη γνώρισε την πρώτη του ήττα μέσα στο 2022 και μένει πίσω στην επίτευξη των στόχων του. Από την άλλη η ομάδα της Μυκόνου με την δεύτερη στη σειρά νίκη της “ανάσανε” βαθμολογικά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 8΄είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή όταν ο Κωνσταντινίδης απείλησε αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντούνη.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έγινε δημιουργός όταν βρήκε ωραία τον Κέμπε που ξέφυγε και τελείωσε την φάση πετυχαίνοντας το 1-0.

Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Νίκος Παντέλης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του κάνοντας δύο αλλαγές και ναι μεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά υστερούσε στην δημιουργία φάσεων μπροστά από την εστία του Διαμαντή.

Έτσι παρέμεινε το 1-0 μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να είναι οι κερδισμένοι του κυκλαδίτικου ντέρμπι.

ΑΕ Μυκόνου (Θεόφιλος Παχατουρίδης) : Διαμαντής, Μάρκου, Παπαδόπουλος, Καλτσάς, Παπαϊωάννου, Αχείμαστος, Σπυρόπουλος, Λεσάι, Κωνσταντινίδης, Μπρούνο (46΄Σουρλής), Κέμπε

ΑΣ Σαντορίνης (Νίκος Παντέλης) : Ντούνης, Ερρίκος, Κουρέλας (46΄Μηλιώτης), Μπιρμπίλι, Αρκούδας, Σιμιτσής, Συρεγγέλας (46΄Ντρούγκας), Πολύζος, Κρέτση, Παπαδόπουλος, Ζγκούρι