“Ομοβροντία” Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, 5-1 τον Αστέρα

Μετά από το στείρο 0-0 του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός πάτησε…γκάζι και έφτασε στο ευρύ 5-1, σημειώνοντας μια ακόμη νίκη (20η) στο πρωτάθλημα. Δύσκολη πλέον η είσοδος του Αστέρα στην εξάδα.

Η είσοδος του Βαλμπουενά στο ημίχρονο έδωσε φτερά στον Ολυμπιακό, με τον Γάλλο να έχει συμμετοχή στα τέσσερα από τα πέντε γκολ της ομάδας του. Σκόραρε ξανά ο Γκάρι Ροντρίγκες.

Δεν δόθηκε πέναλτι στο 17ο λεπτό υπέρ του Αρκάδων σε σπρώξιμο του Βατσλίκ πάνω στον Μπενίτο, με την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς να… χάνει το μυαλό της στο δεύτερο μέρος από τις διαμαρτυρίες για δεύτερο πέναλτι και να πληρώνει τις αδράνειες στην άμυνά της. Αδράνειες τις οποίες εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ολυμπιακός που είχε για πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά, ο οποίος σε ένα ακόμη ματς μπήκε αλλαγή και το… ξεκλείδωσε.

Δύο τέρματα ο Μασούρας, από ένα οι Παπασταθόπουλος, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες για τους Πειραιώτες, το γκολ της τιμής από τον Καρμόνα για τους Αρκάδες.

Στους 65 βαθμούς έφτασε ο Ολυμπιακός (που παίζει με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη για φινάλε), παρέμεινε στους 35 ο Αστέρας που την τελευταία αγωνιστική ψάχνει νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ για να κλειδώσει τα playoffs ή απώλειες βαθμών των ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αστέρα στα πρώτα λεπτά να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Παρά την κατοχή και την πίεση των γηπεδούχων, όμως, η μεγάλη φάση δεν ήρθε και ο Αστέρας άρχισε να αναθαρρεί. Στο 17’ ο Βατσλίκ άργησε πολύ, δεν απομάκρυνε και έκλεψε ο Μπενίτο, έπεσε μετά από ένα σπρώξιμο του κίπερ του Ολυμπιακού. Ζήτησαν πέναλτι οι Αρκάδες, συνεχίστηκε το ματς από τον διαιτητή αλλά από το ριπλέι ήταν ξεκάθαρο πως υπήρχε παράβαση και η απόφαση του ρέφερι (αλλά και του VAR) λάθος. Έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπέρ των Αρκάδων.

Στο 20’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Τικίνιο πήγε να σκοράρει με κεφαλιά σε κενή εστία, αλλά ο Τασουλής τελευταία στιγμή έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στην συνέχεια ο Αστέρας άρχισε να παίρνει τα πάνω του, να κρατάει μπάλα στα πόδια του και να γίνεται επικίνδυνος.

Στο 38’ ο Μπενίτο έκανε ωραίο σουτ, με τον Βατσλίκ να διώχνει με δυσκολία. Ένα λεπτό αργότερα ο Βαλιέντε σκόραρε από κοντά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά, γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 45’ οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία για να βρουν ένα γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Καρβάλιο έκανε ωραία προσπάθεια, μοίρασε στον Ελ Αραμπί και εκείνος με την σειρά του έσπασε στον αμαρκάριστο Εμβιλά που έκανε κάκιστο τελείωμα από το σημείο του πέναλτι.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική με πρωταγωνιστές τους Βαλμπουενά, Βρουσάι. Ο Γάλλος σταρ έκανε πιο γρήγορους τους Πειραιώτες στην δημιουργία. Και δεν άργησαν να βάλουν τρία γκολ σε 5 λεπτά. Στο 52′ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε το 1-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Βαλμπουενά.

Στο 54′ η φάση αντεπίθεσης ξεκίνησε από τον Βαλμπουενά, με τον Βρουσάι να κάνει επέλαση από δεξιά, να σεντράρει την κατάλληλη στιγμή και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι να σκοράρει με πλασέ.

Η συνέχεια ήθελε ξανά τον Βρουσάι στο 57′ να χορεύει τον Τασουλή, να ελευθερώνεται και να σεντράρει στον Μασούρα που σκόραρε με κεφαλιά – ψαράκι.

Στο 61′ ο Παπαπέτρου έδωσε πέναλτι στον Αστέρα, αλλά το VAR το πήρε πίσω. Ήταν εκτεθειμένος ο Μπενίτο στη συγκεκριμένη φάση.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον καταιγισμό των γκολ αφού πέτυχε και 4ο γκολ στο 67′. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλκ, ο Ελ Αραμπί άλλαξε για λίγο την πορεία της μπάλας. Αυτή κατέληξε στον Μπουχαλάκη, στο δεύτερο δοκάρι που σκόραρε με πλασέ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας, Τικίνιο (35′ Ελ Αραμπί).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (58′ Τιλίκα), Μπενίτο.