“Δια πυρός και σιδήρου” από τα Τρίκαλα η Βέροια (+vids με τα γκολ)

Δύσκολη νίκη για τη Βέροια στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων, με τη “Βασίλισσα” να βγάζει αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Η ομάδα της Ημαθίας, χωρίς τον Παύλο Δερμιτζάκη στον πάγκο της λόγω covid-19, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον συνήθη…ύποπτο Γιάννη Πασά και με αυτό το σκορ πήγε στα αποδυτήρια.

Οι Θεσσαλοί όμως αντέδρασαν και με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν το ματς στα ίσια, μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας, που έσπευσαν να στηρίξουν την τεράστια προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν άφησαν αναπάντητη την ισοφάριση και λίγα λεπτά μετά, ο Μούργος με σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα, ένα σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

Τα Τρίκαλα είχαν διάθεση, είχαν πάθος, είχαν συσπείρωση αλλά όλα αυτά δεν έφταναν στο παιχνίδι κόντρα στην πρωτοπόρο Βέροια μιας και οι επιλογές της ομάδας ήταν ελάχιστες λόγω της αποψίλωσης και αποδυνάμωσης της ομάδας από τον Ηλία Αϊβάζογλου.

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν κατάθεση ψυχής, ειδικά οι πιτσιρικάδες με μπροστάρη τον Ιωαννίδη ήταν συγκλονιστικοί αλλά όλα αυτά δεν αρκούσαν απέναντι σε μία καλά οργανωμένη ομάδα.

Το χειροκρότημα των φιλάθλων ήταν η καλύτερη επιβράβευση για τους παίκτες των Τρικάλων που έχουν πάρει την κατάσταση πάνω της προκειμένου να παραμείνει η ομάδα στην κατηγορία.

Ο Ηλίας Αϊβάζογλου ήταν στο γήπεδο και καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα έγινε στόχος αποδοκιμασιών για την κατάσταση στην οποία έχει φέρει την ομάδα…

Η Βέροια στην πρώτη της ουσιαστικά επίθεση βρήκε δίχτυα όταν ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας της Ημαθίας Πασάς εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην καρδιά της άμυνας των Τρικάλων και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περλέσι για να σημειώσει το 0-1.

Τα Τρίκαλα δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση στο 27’ όταν σουτ του Μπαξεβάνου έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Ευθυμίου με τραυματισμό πριν κλείσει το ημίχρονο αλλά στο 54’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ελευθεριάδη που βρήκε πάνω στην κίνηση την μπάλα σε σέντρα του Πέλκα. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες των Τρικάλων και τους φιλάθλους.

Τα Τρίκαλα δεν χάρηκαν πολύ.Σε μία φάση που δεν μύριζε γκολ στο 59’ ο Μούργο ευνοήθηκε από τις κόντρες και με μακρινό σουτ σημείωσε το 1-2.

Στην συνέχεια τα Τρίκαλα προδομένα και από τις δυνάμεις τους και την απουσία εναλλακτικών λύσεων δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με την Βέροια να χάνει κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά τον Περλέσι να είναι σε εξαιρετική κατάσταση  μη επιτρέποντας να σημειώσει άλλο τέρμα.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Περλέσι, Σανδραβέλης, Νιάρος. Ριζογιάννης, Ντιαλόσι, Ελευθεριάδης, Πέλκας, Ιωαννίδης, Κεχαγιάς, Ευθυμίου (38’ λ.τ. Μυλόπουλος / 72′ λ.τ. Μανίσογλου), Μπαξεβάνος (87’ Γκοβίνας)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (90’ Μπλέτσας), Μούργος (90’ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (82’ Κάτσε), Φοφανά (64’ Πόζογλου), Πασάς (90’ Καπνίδης)