Σε θέση play off ο ΟΦΗ και…περιμένει!

Χαράς ευαγγέλια για τον ΟΦΗ, που νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και ταυτόχρονα είδε τον Αστέρα Τρίπολης να ηττάται στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ. Αναμονή πλέον για την εκδίκαση της έφεσης του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο ΟΦΗ έδειξε την θέληση να πάρει τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα όμως πέρα από το ξεκίνημα, δεν κατάφερε να πιέσει τον Απόλλωνα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους παίκτες του ΟΦΗ να κάνουν αρκετά αβίαστα λάθη και να μην καταφέρνουν να απειλήσουν με αξιώσεις τους φιλοξενούμενους, με τις φάσεις να είναι λιγοστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ όπως είναι φυσικό χρειάστηκε να ανεβάσει τις γραμμές του και να σπάσει πιο «ζωηρά» το γκολ. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έχασε καλές ευκαιρίες με τον Φελίπε και τα γυρίσματα του Ντουρμισάι όμως δεν βρήκε γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Με τα αποτελέσματα στα παιχνίδια που ενδιαφέρουν τον ΟΦΗ να είναι ευνοϊκά, ο Όμιλος χρειάστηκε να ψάξει το γκολ και το βρήκε στο 64ο λεπτό, με τον Βούρο να ανοίγει το σκορ.

Με τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ το παιχνίδι απέκτησε άλλο ενδιαφέρον και το άγχος μεταφέρθηκε στο ΟΑΚΑ και στο Πανθεσσαλικό, με τον Λουίζ Φελίπε να «γράφει» το 2-0 στο 71ο παιχνίδι.

Το ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά όλων των αναμετρήσεων ήταν πολύ μεγάλο, καθώς την ίδια ώρα η ΑΕΚ έκανε το 2-1 επί του Αστέρα και το παιχνίδι του Βόλου με τον ΠΑΣ ήταν στο 0-0. Ο ΟΦΗ κράτησε εύκολα το υπέρ του 2-0 και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα να μένουν ως έχουν, πήρε ακριβώς αυτό που ήθελε από την 26η αγωνιστική, δηλαδή να βρεθεί στην 6η θέση. Ο ΟΦΗ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στα play offs, όμως εκκρεμεί η απόφαση για το -5 του ΠΑΣ Γιάννινα που θα κρίνει και την τελική κατάταξη της κανονικής διάρκειας.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (75′ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Νέιρα (85′ Στάικος), Λάμπρου (78′ Τσιλιανίδης), Ντουρμισάι (85′ Καμάου), Λ. Φελίπε

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Αλβες, Ρόγκνε (60′ Λισγάρας), Μπαξεβανίδης, Τσιλούλης, Τσίμπσαχ (76′ Παπαγεωργίου), Σλίβκα, Γιαννιώτας (46′ Παμλίδης), Ντάουντα (53′ Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης