Τον βαθμό στο 88′ η Καβάλα (photos)

Για την 22η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2. η Καβάλα φιλοξένησε το μεσημέρι της Κυριακής στο «Ανθή Καραγιάννη» τον Θεσπρωτό, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το βαθμό της ισοπαλίας.

Ένα αποτέλεσμα που αδικεί τελείως τους αργοναύτες, που έχασαν σωρεία τεράστιων ευκαιριών και για ακόμη μια αναμέτρηση πληρώνουν την αστοχία τους. 0 Θεσπρωτός απείλησε ελάχιστα, διατηρώντας παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο βαθμός της ισοπαλίας σίγουρα δεν εξυπηρετεί, όμως έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση και με τη μεγάλη ατυχία της ομάδας, τελικά είναι κάτι…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, βάζοντας από τα πρώτα λεπτά πίεση στα καρέ των αντιπάλων τους παρά το βαρύ αγωνιστικό χώρο. 0 ΛΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 18′ με τον Οκάν που δεν αξιοποίησε εξαιρετική πάσα του Σπάσιτς στην καρδιά της μεγάλης περιοχής. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να διατηρούν την κατοχή και να προσπαθούν να βρουν κενούς χώρους στην άμυνα του Θεσπρωτού.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21 όταν μετά από κόντρα σε απομάκρυνση, η μπάλα έφτασε στο ξεμαρκάριστο Σαραντίδη που νίκησε από κοντά τον Κυρίτση για το 0-1. 0 ΛΟΚ δέχθηκε για ακόμη μια φορά ένα «κρύο» γκολ σε διάστημα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε περιορίσει τον αντίπαλο σε παθητικό ρόλο.

Ο ΑΟΚ προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο ούτε ο Καϊούμπι μπόρεσε να σκοράρει στην κορυφαία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, αστοχώντας απελπιστικά μπροστά από τον Κίναλη. Με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μισού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για μία ακόμη φορά φέτος αντιμέτωποι με ένα αρνητικό, γνώριμο σκηνικό. Συντριπτική κατοχή, πολλές χαμένες φάσεις και γκολ του αντιπάλου κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη, ο Νούρι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Σαμπανίδη, Γροσδάνη αλλά και τον Αρμάλας. 0 Σταμένκοβιτς πέρασε στην κορυφή, δίπλα του ο Σαμπανίδης και στα δεξιά ο Γροσδάνης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο, με τον ΑΟΚ να χάνει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με το Σταμένκοβιτς. 0 ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά μετά το 65′, με τον ΑΟΚ να προσπαθεί να δημιουργήσει όμως να βρίσκει απέναντι του και την κούραση. Η φάση του 76°U λεπτού περιγράφει εν συντομία την ιστορία της αναμέτρησης: Σέντρα Μπελεβώνη, σουτ του Σαμπανίδη δοκάρι και… έξω!

Ο ΑΟΚ λυτρώθηκε, έστω και καθυστερημένα στο 88′ με το μόνιμο σκόρερ του φέτος, Μπόγκνταν Σταμένκοβιτς. Στα λεπτά που ακολούθησαν δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με το τελικό σφύριγμα της λήξης να αδικεί τους γηπεδούχους που κατέθεσαν και τη ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στην Πρωινή Καβάλας

Καβάλα (Αλεξάντερ Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς (46 Αρμάλας), Στίκας, Σπάσιτς,’Εμπερτ, Θωμάϊδης (73′ Μπελεβώνης), Αμούρ, Οκάν (46′ Γροσδάνης), Καϊούμπι (46′ Σαμπανίδης), Σταμένκοβιτς

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Βασιλάκης, Στεργίου, Γκανσιέρ, Γεωργούσης (63′ Δημητρούλας), Κωνσταντίνου, Σαραντίδης, Ραμίρεζ (71′ Μπονίγια), Βαλιέντε