Τρίτη σερί νίκη για την Κηφισιά, 2-0 τον Διαγόρα

Η Κηφισιά ταξίδεψε στη Ρόδο για το παιχνίδι με τον Διαγόρα με αρκετές απουσίες, αλλά αυτό δεν την πτόησε.

Με εξαιρετική εμφάνιση και δύο γκολ του Ανδρέα Τεττέι (ένα σε κάθε ημίχρονο), η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου επιβλήθηκε του Διαγόρα με 2-0 για την 22η αγωνιστική της Betsson Super League 2 και έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά έδειξε από νωρίς διάθεση να σκοράρει και να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με τον Τεττέι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μπίντση σε πλεονεκτική θέση. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων βρήκε όμως την μπάλα με το πόδι όσο χρειαζόταν για να της αλλάξει πορεία και να την στείλει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 17′ του αγώνα, η ιστορία γράφτηκε διαφορετικά. Ο Παπασάββας έκανε την κάθετη πάσα στον Τεττέι, ο οποίος αυτή τη φορά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπίντση, ανοίγοντας το σκορ για την Κηφισιά με ωραίο τελείωμα.

Η πρώτη τελική για τον Διαγόρα καταγράφηκε στο 23′ με το σουτ του Μπαστιάνου, το οποίο όμως δεν ανησύχησε στο ελάχιστο τον Αναγνωστόπουλο. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, η Κηφισιά είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού, κρατώντας παράλληλα τον Διαγόρα μακριά από την εστία της και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Μετά τη διακοπή για το ημίχρονο, ο Μπαστιάνος επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Αναγνωστόπουλο (στο 54′), ξανά όμως ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς είχε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα δίχως πρόβλημα.

Στο 55′ η Κηφισιά βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά, πάλι με τον Τεττέι. Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου αναπτύχθηκαν πολύ όμορφα από τα δεξιά, με τον Μουστάκη να κάνει το γύρισμα και τον Τεττέι να σκοράρει για το 2-0, το οποίο έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα. Κι αυτό γιατί στα εναπομείναντα λεπτά, ο Μπίντσης είπε “όχι” σε Τεττέι (στο 68′) που κυνήγησε το χατ τρικ και Παυλάκη (στο 70′).

Το μείζον για την ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν πως έφτασε στην κατάκτηση του τριπόντου για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, έχοντας πλέον μπροστά την εντός έδρας αναμέτρηση με τα Χανιά (Τετάρτη 9 Μαρτίου στις 15:00) για την 23ή αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Betsson Super League.

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας) : Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης (89′ Μπλάνκο), Ρουγκάλας, Καρατάσιος (75′ Παραστατίδης), Μουμίν, Γιώργου (64′ Μιράντα), Τσιαντούλας (46′ Σινγκ), Τοπάλ, Μπαστιάνος, Λαμπίρης (75′ Μπούμπας).

ΠΑΕ Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (81′ Σμπώκος), Σωτηράκος, Αρτυματάς (71′ Μρκτσιάν), Γκότοβος, Παπασάββας, Οικονομίδης, Παλασέφσκι, Παυλάκης, Βαζ (59′ Ντοριβάλ), Τεττέι (81′ Γιαννιτσάνης).