“Απέδρασε” από τη Φιλιππούπουλη η Βέροια, στο +5 από την ΑΕΛ! (+vid με στιγμιότυπα)

Όχι μόνο επέστρεψε στις νίκες η Βέροια αλλά αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση!

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα στη Λάρισα και συνάμα πήρε χαρμόσυνα νέα από το Αλκαζάρ, όπου ο Απόλλων Πόντου πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η αναμέτρηση κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με τη “Βασίλισσα” να μη μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα Λάρισας, ειδικά στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη όμως κατόρθωσε να λύσει τον Γόρδιο δεσμό, με το γκολ του Γιάννη Πασά στο 76ο λεπτό, το οποίο και έκρινε τον νικητή.

5′ Το πρώτο σουτ στο ματς από τον Πασά, μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο ο Αστράς.

31′ Διαγώνιο σουτ του Γιακουμάκη, η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

38′ Ο Πασάς προσπάθησε να γίνει απειλητικός από πλάγια, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν είχε την κατάληξη που επιθυμούσε.

46′ Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, ο Φοφανά σκόραρε αλλά η βοηθός κ. Δέτση ακύρωσε το γκολ για off-side στον σκόρερ.

51′ Δυνατό σουτ του Γιακουμάκη ο Καλούσης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έκοψε.

57′ Ξανά απειλητική η Βέροια και πάλι ο δραστήριος Γιακουμάκης δεν κατάφερε να νικήσει τον Αστρά.

76′ ΓΚΟΛ! Ο νεοεισελθόντας Καπνίδης έκλεψε τη μπάλα στον άξοδα, αυτός πάσαρε στον Πόζογλου, ο οποίος γέμισε στην αντίπαλη άμυνα και ο Πασάς με κεφαλιά νίκησε για πρώτη (και τελευταία φορά) τον Αστρά (0-1)

81′ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο Σταματής βρήκε τον Νούσιο κι αυτός σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

86′ Ξανά στην επίθεση ο Απόλλων, ο Λεμάνγκρ απείλησε από κοντά, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Απόλλων Λάρισας (Θμάς Γράφας): Αστράς, Τιμπουέ, Πετράκης, Καλούσης, Σταματής, Καραμοκό, Βίγια, Γιαννίτσης, Λουκάς (33′ λ.τ. Λεμάνγκρ), Νούσιος, Κοζού.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Παπαχρήστος (85′ Μπλέτσας), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Κάτσε, Γαβριηλίδης, Μούργος (85′ Ορφανίδης), Φοφανά (58′ Πόζογλου), Γιακουμάκης (66′ Καπνίδης), Πασάς.

πηγή βίντεο : ΕΡΤ Α.Ε.