Serie A : Τα είδε…όλα στο Antonio Bentegodi η Νάπολι! (vids)

Με πρωταγωνιστή τον Νιγηριανό επιθετικό, Βίκτορ Οσιμέν, η Νάπολι πέρασε νικηφόρα από τη Βερόνα και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Μίλαν, από την οποία μείωσε τη διαφορά στους 3 βαθμούς.

Η Νάπολι επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι (0-1) από τους «ροσονέρι» και θα περιμένει το αποτέλεσμα του Τορίνο – Ίντερ, για να δει εάν θα μείνει μόνη στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα τς Serie A (στο +2 από τους “νερατζούρι”, που όμως έχουν δώσει δυο ματς λιγότερα).

Ο Οσιμέν πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στο «Μπεντεγκόντι», ενώ οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι στο 77΄ μειώνοντας με τον Φαραόνι.

Η αποβολή του Τσεκερίνι στο 83΄ όμως έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για τη Βερόνα, που τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και ο σκόρερ της στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίγο νωρίτερα, ένα γκολ και αρκετή τύχη οδήγησαν την Φιορεντίνα στο τελικό 1-0 επί της Μπολόνια και την επιστροφή στις νίκες μετά από δυο σερί ισοπαλίες. Δυο δοκάρια για τους «ροσομπλού» που έμειναν με 10 παίκτες από το 41′.