Μεγάλο ματς στην Καρδίτσα, “απέδρασε” με γκολ στο 90+6′ η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ πήγε να… αυτοκτονήσει στη μάχη της ανόδου απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας και σε ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής σεζόν, η ομάδα του Κάμπου κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο τέλος και να νικήσει 3-2.

Μπορεί η ΑΕΛ να μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο γρήγορα γκολ Όγκμποε στο 6ο λεπτό και του Νικολιά στο 21ο, ωστόσο η Αναγέννηση Καρδίτσας κατάφερε να μειώσει αρχικά με τον Πλέγα στο 73′ και να ισοφαρίσει στη συνέχεια με τον Μπαντιμπανγκά 88ο λεπτό παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 37′ λόγω αποβολής του Λαρέα.

Σε κείνη τη φάση ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι στο οποίο όμως αστόχησε ο Κολομπίνο, όμως η ΑΕΛ πήρε στο τέλος τη νίκη, χάρη στο γκολ του Γλυνού στο 96′, μετά από ολέθριο λάθος της άμυνας της Αναγέννησης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Τσακμακίδης): Γκέκας, Καρανίκας (39′ Κουτρομάνος), Γκόλιας (81′ Πολίτης), Λαρρέα, Σταμόπουλος, Δημούτσος (39′ Γκίνη), Λαγός, Πλέγας, Μπενγκόα (59′ Μπαντιμπανγκά), Μπραμπίγια (81′ Μπιανκόνι), Αθανασιάδης.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ομάρ, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς, Κ. Παπαγεωργίου (81′ Μιλτιάδης), Νικολιάς (53′ Γλυνός), Μαυριάς, Όγκμποε.