O Mωραΐτης έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι, 68-67 ΠΑΟΚ (vid+βαθμολογία)

Την όγδοη νίκη του στη Basket League πήρε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 68-67 του ΠΑΟΚ στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Oι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μωραΐτη έκριναν το… θρίλερ όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τον στόχο τους στις λεπτομέρειες χάρη στο επιμέρους σκορ 23-9 της δεύτερης περιόδου. Και αυτό γιατί ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα. Πρώτος σκόρερ ο Μωραΐτης με 12 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Τζόουνς σταμάτησε στους 15.

Με κορυφαίο τον Χρήστο Σαλούστρο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν σταδιακά να δημιουργήσουν μία σημαντική διαφορά, ώστε να βάλουν τις βάσεις για την επικράτηση. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μετά το πρώτο δεκάλεπτο που είχαν το προβάδισμα, σίγησαν επιθετικά με άστοχα σουτ από τα 6.75. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι κάνοντας επιμέρους σκορ 23-9 στη δεύτερη περίοδο, αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο με το προβάδισμα (41-30) ενώ νωρίτερα η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (41-27), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Σαλούστρου.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για τα καλά με τον «δικέφαλο» του βορρά ν’ ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισορρόπησαν αλλά επέβαλαν πλήρως τον δικό τους ρυθμό. Μάλιστα στην τελευταία περίοδο ξεκίνημα με σερί 12-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 61-57, μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους του Τζόουνς. Το πρόβλημα του Περιστερίου στις δύο πλευρές του γηπέδου ήταν ολοένα και πιο έντονο. Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (65-65 1:30’’ για το τέλος). Με το σκορ 67-67 2,7’’ για το τέλος ο Δημήτρης Μωραΐτης πήγε στη γραμμή των βολών. Αστόχησε στην πρώτη κι ευστόχησε στη δεύτερη (68-67) δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του αφού στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ mateco δεν μπόρεσε να βρει λύση με το σουτ του Λαβ.

Tα δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67.