Στο -3 από την κορυφή η Καλλιθέα (+vid με στιγμιότυπα)

Σπουδαία χρονιά η φετινή για την ομάδα της Καλλιθέας, που φιγουράρει στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου της Super League 2!

Το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησε και της Κηφισιάς, με αποτέλεσμα να φτάσει σε απόσταση βολής από την πρώτη θέση, που κατέχει ο Λεβαδειακός με 50 βαθμούς (έναντι 47 των “κυανόλευκων”)

Από την άλλη, η Κηφισιά έχασε το αήττητο σερί έξι αγώνων (πέντε νίκες, μια ισοπαλία) που έτρεχε το τελευταίο διάστημα. Η ομάδα των Βορείων Προαστείων ηττήθηκε εκτός έδρας από την Καλλιθέα με 1-0 για την 26η αγωνιστική της Super League 2, σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και τον Μάλτσι να σημειώνει το μοναδικό γκολ με πλασέ στο 84ο λεπτό.

Το πρώτο μέρος ήταν κακό, χωρίς ρυθμό και ένταση, δεδομένου ότι αμφότερες ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές (όσο και καλά διαβασμένες) στα μετόπισθεν. Παρά το γεγονός πως η Κηφισιά είχε την κατοχή της μπάλας, η Καλλιθέα ήταν αυτή που είχε τις πρώτες τελικές με τον Ντεμέτριους (στο 6′) και τον Κυνηγόπουλο (στο 10′).

Στο 15ο λεπτό ήταν η πρώτη φορά που η Κηφισιά πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, το σουτ του Οικονομίδη δεν ανησύχησε όμως τον Στρέζο. Μέχρι την ανάπαυλα, δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, αφού ούτε το σουτ του Ντεμέτριους (34′) ούτε η κεφαλιά του Μουνιέ (38′) ανησύχησαν στο ελάχιστο τον Αναγνωστόπουλο.

Το δεύτερο μέρος είχε καλύτερο ρυθμό, με τις ομάδες να πιέζουν περισσότερο και να ψάχνουν με μεγαλύτερη διάθεση το γκολ. Ο Οικονομίδης έκανε το δυνατό σουτ στο 52′ δίχως να αγχώσει τον Στρέζο, ενώ στο 54′ ήταν η σειρά της Καλλιθέας να απειλήσει με τον Κυνηγόπουλο. Ο σέντερ φορ των γηπεδούχων έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και ανάγκασε τον Αναγνωστόπουλο να κάνει σπουδαία επέμβαση, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 57′ ο Παπασάββας έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ήταν άτυχος. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαζ από τα αριστερά, ο αμυντικός μέσος της Κηφισιάς πρόλαβε στον αέρα τον Στρέζο, έκανε την κεφαλιά, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της Καλλιθέας.

Σταδιακά, η Καλλιθέα πήρε την μπάλα στα δικά της πόδια, με τον Μανθάτη και τον Μουνιέ να επιδιώκουν να δημιουργήσουν προβλήματα από τα δεξιά -σε κάθε περίπτωση όμως η αμυντική γραμμή της Κηφισιάς έπραττε τα δέοντα. Στο 63ο λεπτό του αγώνα, η κεφαλιά που έκανε ο Μουνιέ από το ύψος του πέναλτι ήταν αδύναμη.

Για ένα τέταρτο δεν υπήρξε τελική φάση στον αγώνα, μέχρι την στιγμή που το δυνατό πλασέ του Κονέ μέσα από τη μικρή περιοχή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου (80′). Ό,τι δεν κατάφερε ο υψηλόσωμος επιθετικός των γηπεδούχων, το έκανε ο Μάλτσι τέσσερα λεπτά αργότερα. Μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, ο μεσοεπιθετικός της Καλλιθέας έκανε το πλασέ στον αέρα και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, ο οποίος είχε επαφή με την μπάλα, την είδε όμως να καταλήγει στο δοκάρι κι από εκεί στο τέρμα του.

Στα λεπτά που απέμεναν, η Κηφισιά προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στη μοναδική στιγμή που θα μπορούσε να τα καταφέρει, το γυριστό σουτ του Φερέιρα μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στρέζου.

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος) : Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Καμπρέρα (78′ Νάτσης), Ντεμέτριους (Μάλτσι), Μουνιέ (67′ Κονέ), Κυνηγόπουλος (87′ Χατζηδίμπας), Τσιντώνης (67′ Ρέντζας).

ΠΑΕ Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παυλάκης, Γκότοβος, Αρτυματάς, Παπασάββας, Παλασέφσκι (60′ Ντοριβάλ), Βαζ (78′ Φερέιρα), Καλλέργης (78′ Σωτηράκος), Οικονομίδης (67′ Κουιρουκίδης), Τεττέι.