Διπλό ολκής του Διαγόρα στο Παγκρήτιο

Πολύ σημαντική νίκη για τον Διαγόρα, που με γκολ του Σινγκ, πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο και ανέβηκε στη 14η θέση με 25 βαθμούς. Απογοητεύει στα τελευταία ματς ο Εργοτέλης.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τον Διαγόρα στο 14ο λεπτό με τον Ραγκούλα να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια ακόμα ευκαιρία με τον Τσιαντούλα να πλασάρει από την περιοχή και τον Τσέλιο να μπλοκάρει με δυσκολία στην γωνία του. Η πρώτη φάση για τον Εργοτέλη ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Πέιο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον κίπερ του Διαγόρα να διώχνει δύσκολα στην γωνία του σε κόρνερ.

Ο Εργοτέλης μετά το εικοσάλεπτο ανέβασε την απόδοση του και πίεσε για το γκολ απειλώντας με τους Πέιο και Κουτάντο, όμως καμία δεν είχε καταλήξει προς την εστία του Διαγόρα. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και στο 46ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία όταν ο Νεράλ σε πρώτη φάση, πλάσαρε εντός της περιοχής με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και εν συνεχεία ο Ντουμάνης να βγάζει την σέντρα απ’ τα αριστερά σημαδεύοντας τον Κωστανάσιο όπου με κεφαλιά αστοχεί στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι. Το γκολ για τον Εργοτέλη δεν ερχόταν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Σίνγκ με προβολή μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου κάνοντας το 0-1.

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει από το “σοκ” του γκολ και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Κωστανάσιο, Ντουμάνη, όμως καμία από αυτές τις φάσεις δεν βρήκαν στόχο στην εστία του Διαγόρα με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει μέχρι το 80ο λεπτό.

Στο 86ο λεπτό ο Εργοτέλης έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία όταν ο Πατρινός σε απόσταση αναπνοής απ’ την εστία με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπίντση να αποκρούσει με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Κατσούρι, εκτέλεσε το κόρνερ με τον Σαρρή να παίρνει την κεφαλιά και τον Μπίντση να μπλοκάρει ξανά στην δεξιά κάθετη γωνία του.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι ο Εργοτέλης γνώρισε ήττα «σοκ» στο Παγκρήτιο από τον Διαγόρα ο οποίος πήρε… τρίποντο «βάλσαμο» για την συνέχεια του πρωταθλήματος στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης (90′ Θεοδωράκης), Σερβιλάκης (72′ Κατσούρι), Κόλα, Μίκο, Νεράλ, Πέιος, Κουτάντος (72′ Σαρρής), Κωστανάσιος, Αλεξάκης (63′ Κοκκίνης), Πατρινός

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης, Ρουγκάλας, Μουμίν, Παραστατίδης (59′ Σινγκ), Τσιαντούλας, Τοπάλ (53′ λ.τ. Γιώργου), Μπαστιανός, Καρατάσιος, Λαμπίρης