Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Β, 3-0 τον Πιερικό

Πειστική εμφάνιση για τους παίκτες του Ιμπαγάσα που ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, πετυχαίνοντας τρία γκολ με τους Μαρίνο, Κωστή και Αλγκασμί Μπα, έχοντας παράλληλα πολλές ευκαιρίες για ακόμα περισσότερα τέρματα.

Κανένα περιθώριο δεν άφησε στον Πιερικό ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός πως οι Κατερινιώτες “καιγόταν” για τους βαθμούς. Οι παίκτες του Ιμπαγάσα μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και το έδειξαν από τα πρώτα λεπτά.

Στο 6’ η διπλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Πινακά και το χαμένο τετ α τετ του Βοΐλη δεν έφερε γκολ ενώ δύο λεπτά μετά, ο Κίτσος έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά το πλασέ του Μαρίνου έφυγε ελάχιστα έξω. Ο Ολυμπιακός πίεζε πολύ τον αντίπαλό του από τις πτέρυγες με τα ανεβάσματα των Κίτσου, Καρμπόβνικ με το σουτ του Ξενιτίδη και την κεφαλιά του Βοΐλη στο 14’ και στο 15’ αντίστοιχα να σταματούν στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ μετά το δυνατό σουτ του Μπαγκαλιάνη και το «ριμπάουντ» του Μαρίνου που αφού τρίπλαρε τον Τζήμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πιερικός κέρδισε πέναλτι ωστόσο ο Τζολάκης απέκρουσε με τα πόδια την εκτέλεση του Χαρτσιά κρατώντας το 1-0. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έδειξε τα αντανακλαστικά και στο 32’ όταν βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Ζαφειράκη.

Καμία έκπτωση στην απόδοσή του δεν έκανε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μισό του ματς. Δύο λεπτά μετά τη σέντρα ο Πινακάς τροφοδότησε τον Βοΐλη που πλάσαρε άουτ, παρόλα αυτά το 2-0 ήρθε τρία λεπτά αργότερα. Ο Κίτσος έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα από αριστερά, ο Τζήμας δεν έδιωξε καλά και ο Κωστή σε κενό ουσιαστικά τέρμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες με Μαρίνο, Ξενιτίδη και Κωστή. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αλγκασίμ Μπα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την όμορφη σέντρα του Μαρίνου από αριστερά.

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κίτσος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Καρμπόβνικ (76’ Ντόι), Ξενιτίδης, Σουρλής (10’ Νταμπό), Πινακάς (69’ Α. Μπα), Μαρίνος, Τσέλιος (46’ Κωστή), Βοΐλης (76’ Αποστολόπουλος).

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας) : Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Κριμιτζάς, Ίτσιος, Χαρτσιάς, Μπουόλι, Ζαφειράκης, Κουκόλης, Παπαδόπουλος, Τόσκας (ενημερώνονται οι αλλαγές)