Premier League : Πέρασε από το Turf Moor η Σίτι, “κάζο” της Τσέλσι από τη Μπρέντφορντ (vids)

Μάντσεστερ Σίτι, Λίβερπουλ ή αν προτιμάτε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι. Δύο ομάδες. Ένας στόχος. Το πολυπόθητο τρόπαιο της Premier League και η δόξα του πρωταθλητή.

Η πίεση βρισκόταν αναπόφευκτα στην πλευρά των Σίτιζενς. Οι ηγέτες της μεσαίας γραμμής, όμως, βγήκαν μπροστά στα κρίσιμα και μετέτρεψαν σε άνετο απόγευμα τη δοκιμασία κόντρα στους Κλάρετς. Μόλις στο 5ο λεπτό, η Σίτι πήρε προβάδισα, με σκόρερ τον Κέβιν Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος «μάγος» παρέλαβε τη μπάλα από την ψιλοκρεμαστή πάσα του Στέρλινγκ και με ξερό «βολέ» με το εξωτερικό νίκησε τον Πόουπ κι έδωσε από νωρίς το σύνθημα της νίκης. Αυτό ήταν το 11ο γκολ στο οποίο έχει συμμετοχή ο KDB στα τελευταία 13 παιχνίδια πρωταθλήματος (8 γκολ, 3 ασίστ)!

Περίπου 20 λεπτά αργότερα, ο συμπαραστάτης του στον άξονα και κάπτεν απόψε, Ιλκάι Γκουντογκάν απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Δημιουργός και πάλι ο Ραχίμ Στέρλινγκ με ιδανικό γύρισμα από τα δεξιά, άψογο τελείωμα μίας επαφής από τον Γερμανό μέσο στην περιοχή και το 2-0 με τον ρυθμό που είχε αρχίσει να παίρνει το ματς έμοιαζε σχεδόν απίθανο να αμφισβητηθεί. Ο Γκουντογκάν, έτσι, έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τα 34 γκολ στην Premier League κι έγινε ο κορυφαίος Γερμανός σκόρερ της κατηγορίας, αφήνοντας πίσω του τον Μεσούτ Οζίλ!

Την ίδια ώρα η Τσέλσι συνετρίβη από την Μπρέντφορντ με 4-1 στο «Στάμφορντ Μπριζ» και πιθανότατα αποχαιρέτησε οριστικά και τις τελευταίες ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου. Ο Ερικσεν ήταν εξαιρετικός, πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier με τη νέα του ομάδα και ουσιαστικά σφράγισε την παραμονή!