Μία νίκη ακόμη για τον τίτλο ο ΠΑΟΚ

Το 2-0 στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΟΦ Νέας Ιωνίας στην Αθήνα με 18-24.

Το 3ο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (9/4, 12:30, ΕΡΤ3) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να απέχει μια νίκη μακριά από το 4ο σερί νταμπλ.

Σ’ ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Με Τσικνάκη από πλευράς ΠΑΟΚ mαteco και Κεπεσίδου από πλευράς ΟΦΝΙ να κλέβουν την παράσταση με τις αποκρούσεις τους, οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν την βαρύτητα που δίνουν στην άμυνα, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου ο Δικέφαλος είχε τα «ηνία», 4-7, ωστόσο οι γηπεδούχες αντέδρασαν ανατρέποντας στο 25′ το σκορ, 8-7. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους άνηκε στον ΠΑΟΚ, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με δύο, 9-11.

«Φουριόζες» μπήκαν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ mαteco στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας τον ρυθμό και τρέχοντας το γήπεδο. Με την «ασπρόμαυρη» περιφέρεια να δίνει λύσεις, ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα, 10-13, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, 14-18. Σ’ εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, και έτσι ο Δικέφαλος με 18-24, έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-7, 6-7, 8-7, 9-11 (ημχ), 10-13, 12-14, 14-17, 14-18, 16-21, 18-24

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 5, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Καρέλα 2, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Ν. Κεπεσίδου 2, Κοντοστεργίου, Μπόζιου, Νταβίντοβιτς 2, Κωνσταντινίδου 1, Σαραντάκου, Στουγιαννίδου 4

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Χριστοφορίδης, Καραχαρίση, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλι, Νίκολιτς 2, Borizoiska 1, Grbarcevic, Αργυροπούλου, Burrato 4

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 1/2-6/7