Bundesliga : Νίκη παραμονής για την Άουγκσμπουργκ (vid)

Με την αναμέτρηση της Άουγκσμπουργκ κόντρα στη Μάιντς, έκλεισε και η τελευταία εκκρεμότητα όσον αφορά τα εξ αναβολής ματς της Bundesliga.

Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρλ πήρε μια σημαντική νίκη και πλέον βρίσκεται στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Γκουβελέου μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους από την άσπρη βούλα. Ο Βίντμερ στο 54’ έφερε το ματς στα ίσα για την Μάιντς κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, η Άουγκσμπουργκ έβγαλε αντίδραση και ο Βάργκας δυο λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πίεζαν, δημιουργούσαν φάσεις, τις οποίες όμως δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ. Η Μάιντς έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν ήταν καθόλου απειλητική.

Κάπως έτσι δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Άουγκσμπουργκ να ανασαίνει βαθμολογικά και να βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη η ομάδα του Σβένσον παρέμεινε στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας.

Άουγκσμπουργκ (Μάρκους Βάιντσιρλ) : Γκιγκίεβιτς, Όξφορντ, Γκάμι, Γκουβελέου, Ιάγκο, Καλιγκιούρι (88′ Φραμπέργκερ), Ντορς, Μάιερ (54′ Γκρουέζο), Πέντερσεν (54′ Βάργκας), Χαν (88′ Μόραβεκ), Νιντερλέχνερ (71′ Πέπι)

Μάιντς (Μπο Σβένσον) : Ζέντνερ, Νιακατέ, Μπελ, Χακ (78′ Μπαρέιρο), Καρικόλ, Βίντμερ, Μπότιους, Λι (52′ Σταχ), Κοχρ (62′ Στάγκερ), Ονισίουο, Μπούρκαρντ (77′ Ίνγκβαρτσεν)