Γ Εθνική : Τεράστια ψυχικά αποθέματα για τη Λευκίμμη, νίκησε και παρέμεινε στην κατηγορία

Με ψυχή χιλίων λεόντων οι παίκτες της αποδεκατισμένης ΑΕ Λευκίμμης νίκησαν τον Μακεδονικό με 1-0 και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Γ΄ Εθνική, σε ένα ματς θρίλερ.

Η ΑΕΛ παρατάχθηκε χωρίς τέσσερις ποδοσφαιριστές που αποβλήθηκαν στο ματς της περασμένης Κυριακής κόντρα στο Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων Και σαν να μην έφτανε αυτό, μια χαζή κίνηση του Γεωργακόπουλου στις αρχές του δευτέρου μέρους ήταν αιτία να δεχθεί κόκκινη κάρτα και η ΑΕΛ να παίξει σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Όμως στις περιπτώσεις αυτές μίλησε η βαριά φανέλα, μίλησε η ψυχή των παικτών, μίλησε ο 12ος παίκτης οι φίλαθλοι της ομάδας που ήταν συγκινητικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Μπουλάτοβιτς έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο ανοίγοντας το σκορ για την Λευκίμμη. Από κει και πέρα, ο Μακεδονικός προσπαθούσε να απειλήσει, αλλά η ΑΕΛ ήταν πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, αφού πρόσεξε πολύ την άμυνά της που πήρε άριστα με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Γκάκο, που ήταν άριστος, χωρίς να κάνουν οι αντίπαλοι την μεγάλη φάση.

Η λάθος ενέργεια του Γεωργακόπουλου στο 53′, που άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες, ανάγκασε την ΑΕΛ να παίξει ακόμη πιο κλειστά, αλλά παρά την κατοχή μπάλας ο Μακεδονικός μόλις 1-2 φορές έφτασε σε τελική προσπάθεια χωρίς να απειλήσει. Το σφύριγμα της λήξης βρίσκει παίκτες και φιλάθλους να πανηγυρίζουν εκστασιασμένοι τη νίκη παραμονής της κερκυραϊκής ομάδας.

ΑΕ Λευκίμμης : Γκάκος, Γρηγοριάδης, Νίκιτς, Βασιλάκης, Μοτσοβίλα, Τσεβανέδης (65΄ Βλάσσης Χ.), Γαστεράτος, Βασιλάκης, Γεωργακόπουλος, Κατσέλης (55΄΄ Θεωδοράκης), Λαμπσάι, Μπουλάτοβιτς.

Μακεδονικός : Γουναρίδης, Χασάνογλου, Αναγνωστάκης (58΄ Καράμπελας), Πολύζος, Σαραγιώτης, Βασιλείου (46΄ Ουζούνογλου), Μπρατσιάνι (46΄Γαρύφαλλος), Τοπούζης, Δοξάκης (46΄Θεοδωρίδης)