Δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μίλωνα

Η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πήρε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί του Μίλωνα με 3-1 σετ, διατήρησε το προβάδισμα των δύο βαθμών στην βαθμολογία και ο ερχόμενος εντός έδρας αγώνας με τον ΠΑΟΚ έχει τεράστια σημασία.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν και πέρασαν χωρίς βαθμολογική απώλεια από μια έδρα που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα. Το «τριφύλλι» πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση με 25 βαθμούς, ακολουθεί ο Ολυμπιακός με 23 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ με 21 βαθμούς και ο Φοίνικας Σύρου με 20 βαθμούς.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό καθώς ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 6-4. Κάπου στην συνέχεια αφυπνίστηκε το «τριφύλλι» και ισορρόπησε στο 9-9 και τελικά κατάφερε να πάρει τρεις πόντους προβάδισμα στο 12-15.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο παιχνίδι αφού εκμεταλλεύτηκαν κάποιες αδράνειες του ΠΑΟ και ισοφάρισαν σε 16-16.

Ντε Ντρις και Πρωτοψάλτης έδωσαν και πάλι προβάδισμα με 18-20 ενώ ο Βέλγος συνέχισε να δίνει πόντους μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κατέκτησε ο ΠΑΟ με 24-26, χάρη σε τελείωμα του Γιάκομπσεν.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν πάλι στην αρχή του σετ μαζί στο σκορ με 6-6 ενώ και στα μισά του ο Μίλωνας είχε καταφέρει να πάρει προβάδισμα με 12-11. Οι γηπεδούχοι κράτησαν κεφάλι στο σκορ μέχρι και το 21-18 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και είναι χαρακτηριστικό το προβάδισμα με 10-13 με τρεις συνεχόμενους άσους του Πρωτοψάλτη.

Το «τριφύλλι» ανέβασε ταχύτητα στην συνέχεια έπαιξε σε πολύ υψηλά στάνταρ και το κατέκτησε με 15-25.

Το τέταρτο σετ βρήκε μπροστά τον ΠΑΟ στο σκορ με 8-10 ενώ σε κρίσιμο σημείο ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με 17-19 και με τον Ανδρεόπουλο ολοκλήρωσε σε 22-25.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεράνιος. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Καλιγέρη.