Serie A : Περίπατος στη Γένοβα για τη Λάτσιο (vid)

Εδραιώνει την ευρωπαϊκή της προοπτική η Λάτσιο, που με το ευρύ 4-1 στη Γένοβα, εξασφαλίζει ουσιαστικά την έξοδο στo Europa League. “Χλωμιάζει” η παραμονή για τη Τζένοα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έφτασε τους 55 βαθμούς και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης. Η Λάτσιο μάλιστα ελπίζει ακόμη και για την τέταρτη θέση. Οι Γενοβέζοι από την άλλη έμειναν στους 22 βαθμούς και τη 19η θέση.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Τσίρο Ιμόμπιλε που σημείωσε χατ τρικ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Στρακόσια στο 17ο λεπτό ενώ λίγο αργότερα ο Πικόλι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύθηκε το VAR αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση πέναλτι.

Ο Μάρουσιτς στο 31ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λάτσιο μετά από ωραία προσπάθεια. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ιμόμπιλε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Ιταλός επιθετικός έκανε το 0-3 στο 63′ με τη Τζένοα να μειώνει πέντε λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Πάτριτς. Με ωραίο σόλο του Ιμόμπιλε οι «λατσιάλι» έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Τζένοα (Αλεξάντερ Μπλέσιν) : Σιρίγκου, Βάθκεθ (65′ Κρισίτο), Χέφτι, Έστιγκορντ, Μαξίμοβιτς, Μπαντέλι (74′ Φρέντρουπ), Γκαλντάμες, Πορτανόβα (46′ Εκουμπάν), Μελεγκόνι (65′ Γεμπόα), Αμίρι (82′ Γκούντμουντσον), Πίκολι

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Στρακόσα, Μάρουσιτς, Λατσάρι (83′ Χισάι), Ασέρμπι, Πάτριτς, Λουίς Αλμπέρτο (72′ Μπάσιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (54′ Κατάλντι), Ζακάνι (72′ Πέδρο), Άντερσον, Ιμόμπιλε