Πάντα στο…κόλπο ο Ολυμπιακός Βόλου, 2-0 τα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε το “χρέος” του, κερδίζοντας τον ΑΟΤ, στη Νεάπολη, με σκορ 2-0, και παρέμεινε “ζωντανός” στο κυνήγι της αποφυγής του υποβιβασμού του από τη Super League 2 – Σκόρερ για τους νικητές οι Ξύδας (πεν. 39′) και Κότος (64′).

Όπως αναφέρει το goalpost, η ομάδα της Μαγνησίας ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, έχοντας τις δύο πρώτες καλές στιγμές της, με “πρωταγωνιστή” τον Κουντουριώτη, αλλά τα δύο σουτ του στο τέταρτο κι έκτο λεπτό, δε βρήκαν εστία. Στο 8′, οι ερυθρόλευκοι έχασαν διπλή σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Ο Σιαφά σούταρε δυνατά, με τον Περλιέσι να απομακρύνει εντυπωσιακά, ενώ σε δεύτερη φάση, ο Κουντουριώτης πήρε το “ριμπάουντ” και απείλησε εκ νέου, με την προσπάθειά του να φεύγει άουτ. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να “κυριαρχούν”, πίεζαν ασφυκτικά τον προβληματικό κι απροπόνητο ΑΟΤ κι έφτασαν, ακόμα μία φορά, μία “ανάσα” από το γκολ στο 15′. Σιαφά και Κόλα άλλαξαν την μπάλα, εντός περιοχής, με τον δεύτερο να επιχειρεί το σουτ, με την μπάλα να “κοντράρει” σε σώματα και να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε, στο επόμενο δεκάλεπτο, αλλά η επόμενη “κλασική ευκαιρία άνηκε ξανά σε αυτόν, στο 26′. Ο Παπακώστας πραγματοποίησε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Βερνάρδο να “πιάνει” μία εντυπωσιακή κεφαλιά και τον Περλιέσι να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, “κρατώντας” ανέπαφη την εστία του. Στο 33′, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν κι άλλη τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Ο Βερνάρδος επιχείρησε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, με Σιαφά και Κόλα να μην μπορούν να “σπρώξουν” την μπάλα στην εστία του ΑΟΤ, από το ύψος της μικρής περιοχής.

Τελικά, ο “γρίφος του ερυθρόλευκου γκολ” λύθηκε, για τον Ολυμπιακό, λίγα λεπτά αργότερα. Ο Κουντουριώτης κινήθηκε εντός περιοχής, με τον Νιάρο να τον ανατρέπει αντικανονικά και τον διαιτητή Γιουματζίδη να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε, ένα λεπτό αργότερα, ο Ξύδας που ευστόχησε για το 1-0, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να απαλλαχθεί από το άγχος του και να πάει, με το πολυπόθητο προβάδισμα, στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες να κινούνται σε χαμηλότερο “τέμπο”, με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί διαχείριση του υπέρ του σκορ, δίχως να “ανεβάζει στροφές”. Οι μεγάλες φάσεις έλειπαν, όμως, οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή και επιχειρούσαν, μόνιμα, προς την εστία των Τρικάλων. Και σε μία από αυτές τις απόπειρες, διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Κότος στο 64′. Ο μέσος του Ολυμπιακού, είδε, με την μπάλα στα πόδια, από πλάγια θέση εκτός περιοχής, τον τερματοφύλακα εκτός θέσης και την έστειλε, με σουτ, στην απέναντι γωνία του, για το 2-0, με τους γηπεδούχους να “κλειδώνουν” το υπερπολίτιμο “τρίποντό” τους.

Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός της αναμέτρησης έγινε, μετά το 2-0, ακόμα πιο αργός, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την κατοχή, αλλά να μην “δίνει γκάζια” για τρίτο γκολ, απέναντι στα Τρίκαλα που αποδέχτηκε γρήγορα την ήττα του, ανήμπορος να αντιδράσει περαιτέρω.

Ο Ολυμπιακός, ύστερα από επτά αγωνιστικές “ξηρασίας”, πανηγύρισε νίκη, η οποία τον κράτησε κοντά στους συνδιεκδικητές της αποφυγής του υποβιβασμού του και διατηρήθηκε “στο κόλπο” της σωτηρίας.

Ολυμπιακός Βόλου (Τίμος Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Παπακώστας (77′ Χατζής), Γραικός (58′ Γκαργκαλατζίδης), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Κόλα, Ντιαμπί (58′ Κότος), Ξύδας (77′ Κατσούκης), Σιαφά (86′ Πέλκας), Κουντουριώτης, Βερνάρδος.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Περλιέσι, Ντιαλόσι, Φουτσίνι, Γκοβίνας, Ευθυμίου, Ζησόπουλος (90′ Κλεμέντε), Ιωαννίδης, Μυλόπουλος (68′ Γκιντέκε), Νιάρος, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης.