«Διπλό» για να εδραιωθεί στην εξάδα ο Άρης (βαθμολογία)

Σημαντικό «διπλό» για να παραμείνει στην εξάδα μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου πήρε ο Άρης καθώς επικράτησε του Περιστερίου με 70-67 στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 22η αγωνιστική της Basket League.

O Άντονι Κάουαν με 17 πόντους και ο Έρικ Λόκετ με 16 (11 ριμπάουντ) οδήγησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην επικράτηση για δεύτερη φορά επί του Περιστερίου με συνέπεια να υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Τόμας Γκίελο με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι (αγωνίστηκαν δίχως τον Γιάννη Καστρίτη που απουσίασε λόγω προβλήματος υγείας, με τον Δημήτρη Βαρβούνη να τον αντικαθιστά) μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και σκόραραν με αξιοπρόσεκτη συνέπεια, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με +14 (30-16 στο 10′) με επιθετική αιχμή τον Έρικ Λόκετ και τα 5/7 τρίποντα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους κι έλεγξαν τα ριμπάουντ. Ο Τόμας Γκίελο έδωσε λύσεις στην επίθεση κι έτσι το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (34-38).

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο συνέχισαν την αντεπίθεση τους αφού εκμεταλλεύτηκαν τις επιλογές των φιλοξενούμενων στην επίθεση. Με τα εύστοχα σουτ του Γκίελο, οι γηπεδούχοι διόρθωσαν την εις βάρος τους κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 47-46 στο τέλος της τρίτης περίοδου. Από εκεί κι έπειτα, όλα ήταν θέμα λεπτομερειών. Με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα λεπτά Τα σουτ του Έρικ Λόκετ, έβαλαν τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού και η ευστοχία του Κάουαν από γραμμή των βολών τους διατήρησε σε αυτή μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70