Serie A : Με νίκες συνέχισαν Μίλαν και Ίντερ (vids)

Χωρίς απώλειες συνέχισαν Μίλαν και Ίντερ, που περιμένουν…γκέλα της Νάπολι με τη Ρόμα ώστε να μείνουν μόνες στην κούρσα της διεκδίκησης του σκουντέτο.

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Τζένοα για την 33η αγωνιστική της Serie A και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μιλάνου έφτασε τους 71 βαθμούς έχοντας 33 αγώνες, δύο περισσότερους από την Ίντερ. Η Τζένοα έμεινε στους 22 βαθμούς και τη 19η θέση.

Οι Μιλανέζοι βρήκαν γκολ στο 11’ με τον Λεάο. Οι γηπεδούχου κυκλοφορούσαν τη μπάλα και έχασαν ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους με τον Σαλεμάκερς στο 36ο λεπτό. Η Τζένοα απείλησε με τον Γκαλντάμες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 58ο λεπτό η Μίλαν έχασε νέα ευκαιρία με τον Ζιρού με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Χέφτι. Στο 78ο λεπτό η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έχασε νέα ευκαιρία με τον Λεάο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Μεσάιας στο 87’ . Στις καθυστερήσεις οι Γενοβέζοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν με τον Ερνάνι.

Λίγο νωρίτερα, η Ίντερ επιβλήθηκε με 3-1 της Σπέτσι.  Η ομάδα του Μιλάνου έφτασε τους 69 βαθμούς στο πρωτάθλημα σε 32 αγώνες. Η ομάδα του Σιμεόνε Ιντζάγκι μετρά τρεις σερί νίκες μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Φιορεντίνα.

Η Σπέτσια από την άλλη έμεινε στους 33 βαθμούς έχοντας δώσει 33 αγώνες. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε βασικός ο Δημήτρης Νικολάου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς με τον Γκουαζί στο 6ο λεπτό. Ο Τσαλχάνογλου έφτασε κοντά στο γκολ στο 27’ με την Ίντερ να ανοίγει το σκορ στο 31ο λεπτό.

Ο Μπρόζοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από προσπάθεια του Ντ’Αμπρόζιο και με υπέροχο βολέ νίκησε τον Προβεντέλ. Η Σπέτσια προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και έχασε νέα ευκαιρία με τον Έρλιτς στο 48’.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα της Ίντερ σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ.

Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής πήρε την πάσα από τον Πέρισιτς και δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Σπέτσια μείωσε στο 88’ με τρομερό σουτ του Ματζιόρε.

Ο Αλέξις Σάντσες διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με γκολ στις καθυστερήσεις.