LaLiga : Τρομερή ανατροπή και πρόβα στέψης για τη Ρεάλ! (vid)

Η Σεβίλλη προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο της Ρεάλ, αλλά η «Βασίλισσα» έφερε τούμπα το ματς με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 3-2 που τη φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο. Σφοδρές διαμαρτυρίες προκάλεσε το γκολ του Βινίσιους που ακυρώθηκε με το σκορ στο 2-1.

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος απείλησαν πρώτοι με άστοχο σουτ του Καμαβινγκά που πήρε φανέλα βασικού αφού απουσίαζε ο Κασεμίρο. Στο 21′ ο Ράκιτιτς εκτέλεσε φάουλ και έδωσε προβάδισμα στη Σεβίλλη με 1-0 σημειώνοντας το 6ο γκολ του σε 21 αγώνες με αντίπαλο τους Μαδριλένους.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ταχύτατη συνεργασία Ακούνια, Κορόνα είχε τελικό αποδέκτη και σκόρερ τον Λαμέλα που διαμόρφωσε το 2-0. Η σημαντικότερη στιγμή της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο έλαβε χώρα στο 34ο λεπτό με τον καρίμ Μπενζεμά να μη μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα Μπόνο.

Η Ρεάλ αντέδρασε εντυπωσιακά στην επανάληψη. Μείωσε σε 2-1 με τον Ροδρίγο που πέρασε αλλαγή στο ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης και σκόραρε για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα και ισοφάρισε 2-2 με έναν ακόμη που ήρθε από τον πάγκο. Ο Φερνάντεθ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία μετά από ασίστ του Καρβαχάλ στο 83ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καρίμ Μπενζεμά με το 25ο γκολ του στη σεζόν στη La Liga στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σεβίλλη (Γιούλεν Λοπετέγκι) : Μπόνο, Ακούνια (62′ Γκουντέλι), Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ράκιτιτς, Ζορντάν, Κορόνα (62′ Ογκούστινσον), Λαμέλα (72′ Οκάμπος), Αλεχάντρο Γκόμεθ (46′ Τόρες), Μαρσιάλ (41′ λ.τ. Μιρ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι) : Κουρτουά, Καρβαχάλ, Λούκας (81′ Νάτσο), Αλάμπα, Μιλιτάο, Καμαβινγκά (46′ Ροντρίγκο), Μόντριτς (81′ Ασένσιο), Κρόος, Βινίσιους, Βαλβέρδε, Μπενζεμά (90+5′ Ντίαζ)