Με επιθετική πολυφωνία ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Προμηθέα (βαθμολογία)

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε με εντυπωσιακό τρόπο του Προμηθέα με 84-65 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-12 και παραμένει σε τροχιά πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας γνώρισε την πέμπτη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα, υποχώρησε στο 11-10 και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με +20 ενώ κάλυψαν και τη διαφορά τους πρώτου αγώνα, σε περίπτωση που υπάρξει ισοβαθμία των δύο ομάδων. Ο Αρης Λυκογιάννης είδε τον Λοβ να τελειώνει με 21 πόντους ενώ είχε ακόμη τέσσεριες παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκριν και Τολιόπουλος με 12, Λι και Ρένφρο με 10).

Από την άλλη πλευρά ο Μάκης Γιατράς είχε και πάλι αρκετές απουσίες ενώ οι παίκτες του σούταραν μόλις με 42% εντός παιδιάς και μάζεψαν 10 λιγότερα (40-30) ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ο Σίμπσον με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Χαν με 11 και Φράνκαμπ με 10.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Τανούλη και Σίμπσον κατάφεραν να πάρουν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μικρό προβάδισμα στο σκορ που το διατήρησαν μέχρι και δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 5-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-17. Ο Προμηθέας ωστόσο προσπέρασε και πάλι και στο στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου με δύο καρφώματα των Γκραντ και Γ. Αγραβάνη προηγήθηκε με 28-25. στο επόμενο τρίλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την εικόνα καθώς με ένα επιμέρους 12-3 προηγήθηκε 37-31, ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος με 41-33.

Πέντε σερί πόντοι από τον Ντιλέο ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 46-33 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Άντριτς και Σίμπσον μείωσαν τη διαφορά αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ενώ τρέχοντας σερί 12-0 προηγήθηκαν με +19 με τον Λοβ να κάνει το 60-41 στο 27′. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, με τους γηπεδούχους ωστόσο να συντηρούν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Ενα νέο σερί 7-0 του ΠΑΟΚ στις αρχές της τέταρτης περιόδου τον έφερε στο +20 με τον Γκριν να κάνει το 71-51 στο 33′ με τους γηπεδούχους να συντηρούν το προβάδισμά τους πάνω αό τους 15 πόντους και να φτάνουν στην επικράτηση με 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65.