Serie A : Η Σαμπντόρια παρέμεινε και “ρίχνει” τη συμπολίτισσα Τζένοα! (vid)

Η Γένοβα έχει «αφεντικό» τη Σαμπντόρια η οποία επικράτησε 1-0 της Τζένοα -Σώθηκαν οι γηπεδούχοι, δύσκολα τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους που έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις!

Το μεγάλο ντέρμπι της Γένοβας, έβγαλε νικήτρια τη Σαμπντόρια. Για την 35η αγωνιστική του Καμπιονάτο, η ομάδα του Τζιαμπάολο επικράτησε 1-0. Νίκη που χαρακτηρίζεται δικαίως ως θρίαμβος, λόγω της ανάγκης για βαθμούς που είχαν και οι δύο ομάδες. Ειδικά οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχασαν πέναλτι στο 6ο των καθυστερήσεων!

Ο κοινός στόχος είναι η παραμονή στη Serie A. Η Σαμπντόρια ουσιαστικά τον πέτυχε με την επικράτησή της αυτή. Το «χρυσό» γκολ της «Ντόρια» ήρθε στο 25ο λεπτό. Ο Σαμπίρι σκόραρε για το 1-0.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Όποια νικούσε δε θα ήταν έκπληξη. Η Τζένοα είχε την τεράστια ευκαιρία να πάρει έστω την ισοπαλία στις καθυστερήσεις. Κέρδισε πέναλτι στο 6ο λεπτό του έξτρα χρόνου. Όμως ο Κρισίτο που ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε απ’ τον Αουντέρο, ο οποίος έδωσε τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Με τον τρόπο αυτό οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 33 βαθμούς και έχουν 8 απόσταση απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Με μόλις τρεις αγωνιστικές να απομένουν, ουσιαστικά η σωτηρία εξασφαλίστηκε.

Αντίθετα, δύσκολα τα πράγματα για τη Τζένοα. Έμεινε στους 25 κι έχασε την ευκαιρία να φτάσει την Κάλιαρι στους 28 μετά την ήττα της ομάδας απ’ τη Σαρδηνία. Παράλληλα, στους 25 είναι και η Σαλερνιτάνα που έχει και δύο ματς λιγότερα. Οπότε η προτελευταία Τζένοα αναζητά εκπληκτικό τελείωμα στη σεζόν για να σωθεί.