Βήμα παραμονής για τον Ιωνικό, πέρασε από την έδρα του ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Μία σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει στην κατηγορία πανηγύρισε ο Ιωνικός καθώς νίκησε στη Θεσσαλονίκη του ΠΑΟΚ με 80-79 για την 24η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη του Ιωνικού που πλέον έχει ρεκόρ 6-16 παραμένοντας σε πλεονεκτική θέση στην υπόθεση παραμονή. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ που υποχώρησε στο 9-13 με την 5η εντός έδρας ήττα έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για τα πλέι οφ.

Πρόσωπο της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν ο Ιωσήφ Κολοβέρος καθώς είχε γκολ φάουλ στα 39” μετά από κλέψιμο στην επαναφορά, σημείωσε τη βολή που έκρινε τον νικητή στην Πυλαία ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακόμη για τους φιλοξενούμενους ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Ντάνιελ Χάμιλτον πλησίασε το tripple double με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ενώ ο Νίκος Αρσενόπουλος προσέθεσε 14 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζερμέν Λοβ με 18 πόντους, ο Ντέιβιντ Ντιλέο είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος σκόραρε 9 πόντους.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο και παρά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και το 7-3 στο πρώτο δίλεπτο, κατάφερε να ισορροπήσει το σκορ (15-15 στο 7′) και να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 23-19. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου με τα συνεχόμενα καλάθια από τους Γκιουζέλη και Αρσενόπουλο ο Ιωνικός έτρεξε σερί 11-0 με το οποίο έφτασε στο προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα προσπερνώντας με 34-22. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά με τους Χριστοδούλου και Ρένφρο μειώνοντας σε 35-39 στο 17′ ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτο μέρους πλησίασαν στον πόντο (41-42) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Ιωνικός άρχισε το δεύτερο μέρος με σερί 6-0 ξεφεύγοντας και πάλι με 48-41, ενώ ο Κολοβέρος με τρίποντο στο 24′ έκανε το σκορ 48-53. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό τους 6-0 για να κάνει ολοκληρώσει την ανατροπή και να προσπεράσει με 54-53 όμως ο Ιωνικός είχε τις λύσεις παραμένοντας κοντά στο σκορ με ισοφαρίζοντας σε 60-60 στο 30′.

Οι γηπεδούχοι με τον Τολιόπουλο να δίνει επιθετικές λύσεις είχε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο ξεφεύγοντας με 75-69 στο 36′. Ενα λεπτόν πριν από το τέλος ο Λοβ έκανε το 77-73 για τον ΠΑΟΚ, όμως σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα ο Ιωνικός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Ο Χάμιλτον ευστόχησε σε τρίποντο (77-76) ενώ στην επαναφορά ο Κολοβέρος έκλεψε και με γκολ φάουλ έγραψε το 77-79 με 39” να απομένουν. Στα 24” ο Λοβ σκόραρε και ισοφάρισε σε 79-79, ενώ στα 6” ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ στην άμυνά του. Ο Κολοβέρος με 1/2 βολές έκανε το 79-80 που ήταν και το τελικό καθώς η άμυνα του Ιωνικού δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να βρει σουτ στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμειναν.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80.