Premier League : “Αυτοκτονικές” τάσεις από την Έβερτον, ήττα από την αδιάφορη Μπρέντφορντ (vid)

Η Μπρέντφορντ επιβλήθηκε με 3-2 της Έβερτον για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα από το Λίβερπουλ έχασε ευκαιρία να σωθεί και μαθηματικά. Τα «ζαχαρωτά» έμειναν στους 36 βαθμούς.

Έχουν όμως το πάνω χέρι για την παραμονή αφού έχουν ματς λιγότερο από τις ομάδες που παλεύουν για να σώσουν την κατηγορία. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας την Πέμπτη και ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα εκτός έδρας με αντίπαλο την Άρσεναλ.

Η Μπρέντφορντ έφτασε τους 46 βαθμούς.

Η Κλάβερτ – Λιούιν άνοιξε το σκορ για την Έβερτον στο 10ο λεπτό του αγώνα. Στο 18’ ο Μπρέθγουεϊτ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Μπρέντφορντ έφτασε στην ισοφάρισε με αυτογκόλ του Κόουλμαν στο 37’ αλλά ο Ριτσάρλισον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Έβερτον.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γουίσα ισοφάρισε σε 2-2 στο 62ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χένρι έδωσε προβάδισμα στη Μπρέντφορντ και τους τρεις πόντους της νίκης.