“Έσπασε το ρόδι” στα μπαράζ ο Μακεδονικός

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει στις θέσεις ανόδου για τη Super League 2 πέτυχε ο Μακεδονικός.

Η ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ολική και να επικρατήσει 2-1 της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους «πράσινους» στο μίνι Πρωτάθλημα και πλέον έφτασε τους πέντε βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον Αγροτικό Αστέρα και σε περίπτωση που έρθει ένα ακόμα τρίποντο τότε θα φτάσουν ακόμα πιο κοντά στο μεγάλο όνειρο, που είναι η άνοδος στη δεύτερη κατηγορία.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σταύρου στο 4ο λεπτό. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε με τον Βασιλείου στο 17′ και δεκατρία λεπτά μετά ήρθε η ολική ανατροπή, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Λάλκοβιτς.

Στην επανάληψη η Ηλιούπολη είχε την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως δεν τα κατάφερε αφού ο αστόχησε από τα έντεκα βήματα ο Γεμιστός στο 55′. Μάλιστα, είχε και δοκάρι με τον Μπάρτον στο 79′, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μπάρτον.

Μακεδονικός (Γιώργος Αμανατίδης) : Γουναρίδης, Χασάνογλου, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιαμπάζης, Σαραγιώτης, Βασιλείου, Καράμπελας (62′ Μπρατσιάνι), Γαρύφαλλος, Τσουκάνης, Λάλκοβιτς (89′ λ.τ Αναγνώστου), Τοπούζης (90+4′ Κούφας).

ΓΣ Ηλιούπολης (Νίκος Παντέλης) : Μάνος, Κωστόπουλος, Μπουσάι, Κουτσογκίλας (53′ Πολίτης), Κρητικός, Γάγγος, Ταβάρες, Σάμιος (46′ Γεωργιάδης), Γεμιστός, Σταύρου, Ντινιωτάκης (53′ Μπάξτον).