Άξιος νταμπλούχος ο Ολυμπιακός, “σκούπισε” στους τελικούς τον Παναθηναϊκό (vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με 93-74 για τον τρίτο τελικό των playoffs της Stoiximan Basket League και με «σκούπα» κατέκτησε το 13ο στην ιστορία του Πρωτάθλημα Ελλάδας, το πρώτο μετά από έξι χρόνια, ενώ έκανε το πρώτο νταμπλ μετά από 25.

Ιδανικό φινάλε στην μεγάλη καριέρα του για τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος ως αρχηγός των «ερυθρόλευκων» σήκωσε την «κούπα» του Πρωταθλητή που παρέλαβε από τα χέρια του προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Εξάγγελο Γαλατσόπουλο, ενώ νωρίτερα είχε γνωρίσει την αποθέωση από 12.000 και πλέον φίλους της ομάδας του Πειραιά που βρέθηκαν στο φαληρικό στάδιο.

Πολύ παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα του Ολυμπιακού (28-26), χάρις στην ευστοχία του έξω από τα 6,75 μέτρα (4/7 τρίποντα) με τον Τόμας Γουόκαπ να έχει 2/2.

Από τους 26 πόντους των «πρασίνων» τους 12 με 2/3 τρίποντα τους πέτυχε ο Νεμάνια Νέντοβιτς και τους 10 ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Με τον Νέντοβιτς να φτάνει τους 16 πόντους και επιμέρους σκορ από την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου 9-4, η «ομάδα του τριφυλλιού» προηγήθηκε με 35-32 στο 13’. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε.

Εκμεταλλευόμενοι την κούραση του Ντέντοβιτς, ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και αποκτώντας επιθετικό ρυθμό από την άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν αρχικά σερί 11-0 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (43-35 λίγο μετά το 16’) και επιμέρους σκορ 20-6 μέχρι 31’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι ξέφυγαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρος με διαφορά 17 πόντων (55-38).

Με δύο σερί τρίποντα του Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19 (63-44) με 5’ και 43’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια και έως το τέλος του δεκάλεπτου δεν πέτυχε πόντο. Ο Παναθηναϊκός με σερί 9-0 με τρίποντο του Νέντοβιτς μείωσε στους 10 (63-53).

Δύο σερί τρίποντα του Κώστα Σλούκα στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τέταρτης περιόδου έβαλαν τέλος στην αφλογιστία των «ερυθρόλευκων», που ξέφυγαν με 69-56 και επιβλήθηκαν στην συνέχεια ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά έως την μέγιστη τιμή των 23 πόντων (87-64) στο 37’ με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74.