Serie A : “Κάζο” της Ίντερ στη Ρώμη, πέρασε από το Brianteo η Ουντινέζε (vids)

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Λάτσιο, που δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και έφτασε γρήγορα στο τελικό 3-1 κόντρα στην Ίντερ.

Όπως πέρσι έτσι και φέτος η Λάτσιο επικράτησε της Ίντερ με 3-1 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στη Serie A αναγκάζοντας παράλληλα τους νερατζούρι στην πρώτη τους ήττα.

Οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, όμως τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Εκείνοι που κατάφεραν βρουν πρώτοι το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ήταν οι γηπεδούχοι.

Μετά υπέροχη μπαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στην πλάτη της άμυνας της Ίντερ, ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 40′. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημίχρονου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ίντερ έφτασε στην ισοφάριση. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Ντάμφρις πήρε την κεφαλιά και από κοντά ο Μαρτίνες έκανε το 1-1.

Από εκεί και μετά η Λάτσιο πίεσε, έψαξε περισσότερο το γκολ και δικαιώθηκε. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Πέδρο. Ο Ισπανός εξτρέμ έδωσε την ασίστ στον Λουίς Αλμπέρτο και εκείνος με κεραυνό έκανε το 2-1 στο 75′.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι νερατζούρι ο Ισπανός εξτρέμ τελείωσε το ματς. Στο 86o λεπτό ο Πέδρο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και αριστερά και με πλασέ στην απέναντι γωνία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Νωρίτερα, η Ουντινέζε επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Μόντσα στο «Μπριαντέο» και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην εφετινή Serie A. Τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις οι νεοφώτιστοι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και στο 32′ είδαν την πίεση τους να καρποφορεί όταν ο Κολπάνι έκανε το 1-0. Παρόλα αυτά, η χαρά τους δεν κράτησε πολύ αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπέτο ισοφάρισε σε 1-1.

Μάλιστα, η ομάδα από το Ούντινε ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 78′ με σκόρερ τον Ουντότζι.