Super League : Με…buzzer beater του Νάρεϊ το 2×2 ο ΠΑΟΚ!

Ένα δραματικό φινάλε επεφύλασσε το μάλλον…βαρετό από άποψη θεάματος ματς της Τούμπας!

Ο ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε νωρίς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κούρτιτς, είδε τον πρώην παίκτη του, Γιώργο Τζοβάρα να ισοφαρίζει στο 90+1′ αλλά ο Καλίντ Νάρεϊ ήταν αυτός που με εξαιρετικό γύρισμα στο 90+6′ έδωσε τη δεύτερη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ατρόμητος έπαιζε με 10 παίκτες από το 81′ λόγω αποβολής του Κιβρακίδη (δεύτερη κίτρινη), ενώ στο 81′ ο Νάρεϊ σκόραρε ξανά για τον ΠΑΟΚ αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως off side.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να απειλήσουν και να πιέσουν ψηλά, στην προσπάθειά τους να πάρουν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ. Κατάφεραν να το πετύχουν έστω και μέσω της άσπρης βούλας. Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να πιέσει τα καρέ του Γιαννιώτη, κυρίως από τα δεξιά με το δίδυμο Βιεϊρίνια – Νάρεϊ, το οποίο είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος.
Παρ’ όλη την κυριαρχία τους οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν στο να δημιουργήσουν ευκαιρίες, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Στο 23′ ο Ντάντας με υπέροχη κάθετη μπαλιά τροφοδότησε τον Τόμας, όμως εκείνος δεν κατάφερε να αποφύγει τον Γιαννιώτη για να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες στιγμές στο ματς, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Γιαννιώτη. Στην αντίπερα όχθη, η πρώτη τελική του Ατρομήτου έγινε στο 42′ με ένα πλασέ του Ρομπάιγ, το οποίο δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Κοτάρσκι. Η τελευταία καλή στιγμή ήταν στο πρώτο μέρος ήταν για τους Περιστεριώτες, όμως το σουτ του Γκονζάλεθ εκτός περιοχής, κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Οι παίκτες του Κόλμαν περιόρισαν σε παθητικό ρόλο για δεκαπέντε λεπτά τον ΠΑΟΚ (45- 60′), όμως απείλησαν ελάχιστα τον Κοτάρσκι που είχε ένα ξεκούραστο βράδυ.

Στον αντίποδα ο Δικέφαλος στάθηκε απειλητικός για πρώτη φορά στο 60′. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έφυγαν ωραία στην αντεπίθεση, ο Ζίβκοβιτς έδωσε την κάθετη μπαλιά στον Τόμας και αυτός έκανε Έπειτα από δύο λεπτά εκτέλεση κόρνερ του Νάρεϊ, ο Κουλιεράκης έπιασε μια κεφαλιά με τον Γιαννιώτη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να απειλεί τα καρέ του Γιαννιώτη, εκμεταλλευόμενος και την αποβολή του Κιβρακίδη στο 83′. Βρήκε το γκολ με τον Ολιβέιρα στο 85′, όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στον αντίποδα ο Ατρόμητος, πήρε το ρίσκο να απειλήσει την αντίπαλη εστία και δικαιώθηκε προσωρινά στις καθυστερήσεις με τον Τζοβάρα, όμως ο Νάρεϊ γλίτωσε το έμφραγμα για τους Θεσσαλονικείς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Τσαούσης, Βιερίνια (75′ Σάστρε), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Αουγκούστο (80′ Φιλίπε Σοάρες), Ζίφκοβιτς, Νάρεϊ, Ντάντας (75′ Μπίσεσβαρ), Μπράντον (62′ Ολιβέιρα)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν) : Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Σουάρεζ, Μουνίθ (90+4′ Οικονομίδης), Κουέν, Γκονζάλεθ, Ρομπάιγ (62′ Κιάρτανσον), Κλωναρίδης (80′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (62′ Ροτάριου)