Super League : Δεν πέρασε από την Τρίπολη ο Ολυμπιακός, “φωνές” για Καραντώνη από τον Αστέρα

Πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, που αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στην Τρίπολη. Ακυρώθηκε γκολ του Αστέρα, με τους γηπεδούχους να “φωνάζουν” για την απόφαση Καραντώνη.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του παιχνιδιού φρόντισε να έχει την κατοχή της μπάλας. Στα πρώτα λεπτά έπαιζε κυρίως από τον άξονα με τον Ίνμπομ Χουάνγκ και τον Εμβιλά να οργανώνουν το παιχνίδι των ερυθρόλευκων. Από την άλλη, οι Αρκάδες ήταν καλά τοποθετημένοι στα μετόπισθεν. Είχαν κοντά τις γραμμές τους και δεν άφηναν τους Πειραιώτες να απειλήσουν.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να αναζητήσουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους Αρκάδες, όταν στο 3’ ο Μπερτόγλιο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά το σουτ του Μπαράλες στο πρώτο δοκάρι έφυγε άουτ, δίπλα από την εστία του Βατσλίκ.

Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Κάρλος Κορμπεράν πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων, κυρίως από τον άξονα, τη στιγμή που οι Αρκάδες είχαν καλές τοποθετήσεις και δεν άφησαν πολλούς κενούς χώρους. Στο 25’ καταγράφηκε η πρώτη απειλή για τους Πειραιώτες, αλλά το σουτ του Χουάνγκ έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ζινκερνάγκελ έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Αστέρας προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση αλλά ο Σισέ σταμάτησε τη σέντρα του Γκαρντάφσκι προ του Μπαράλες και στο 35’ ο Ρέαμπτσιουκ δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά, καθώς το σουτ που έκανε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζινκερνάγκελ «δοκίμασε» το πόδι του, πολλά μέτρα εκτός περιοχής, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Παπαδόπουλο, ενώ στο 43’ ο πορτιέρο του Αστέρα ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε την κεφαλιά του Μασούρα, μετά τη βαθιά μπαλιά του Εμβιλά.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στις καθυστερήσεις. Ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα, αλλά είχε «πλάτη» στην εστία, έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ατιένθα και πέρασε κόρνερ, το οποίο δεν έφερε κάποια απειλή για την εστία του Παπαδόπουλου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με το «λευκό» 0-0 στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Οι Αρκάδες επιχειρούσαν να πιέσουν λίγο ψηλότερα, όμως ο Ολυμπιακός ξανά κυριαρχούσε. Κέρδιζε κάποιες στατικές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσε να τις αξιοποιήσει. Στο 58′ ο Ίνμπομ Χουάνγκ απείλησε από μακριά, αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ.

Στο 64ο λεπτό οι Αρκάδες μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Καραντώνης από την Ημαθία έδωσε επιθετικό φάουλ του Μπενίτο στον Άβιλα. Η φάση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς γηπεδούχων.

Οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν την πίεσή τους προς το φινάλε και γέμισαν την περιοχή των γηπεδούχων. Στο 84′ ο Βαλμπουενά πάτησε στην περιοχή, έκανε το γέμισμα, ο Αραμπί πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε οριακά. Αμέσως μετά ο Ινμπόμ με τακουνάκι γύρισε στον Ουί-Τζο, ο οποίος έκανε περιστροφή, σούταρε, όμως έστειλε άουτ την μπάλα. Μέχρι και στο τελευταίο σφύριγμα οι Αρκάδες άντεξαν την πίεση του Ολυμπιακού και το 0-0 δεν άλλαξε.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς) : Παπαδόπουλος, Άλβαρεζ, Καρμόνα (46′ Μπενίτο), Καστάνιο, Ατιένθα, Μουνάφο (11′ λ.τ. Ρούμπεν Γκαρθία), Στάνκο, Τιλίκα (60′ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (71′ Ριέρα), Μπερτόγλιο (61′ Ζουκάνοβιτς), Μπαράλες

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν) : Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Πίπα, Σισέ, Μπα, Εμβιλά (81′ Κούντε), Ι.Μ.Χουάνγκ, Μασούρας (70′ Ο.Τ.Χουάνγκ), Ραντζέλοβιτς (69′ Ροντρίγκες), Ζικερνάγκελ (60′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί