Premier League : Άλλοι δύο χαμένοι βαθμοί για τη Λίβερπουλ (vid)

Συνεχίζεται το μέτριο ξεκίνημα της Λίβερπουλ στη φετινή Premier League.

Η ομάδα του Κώστα Τσιμίκα (ξεκίνησε βασικός) δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της συμπολίτισσας Έβερτον με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ακόμα μια βαθμολογική απώλεια για τους «ρεντς» που παραμένουν εκτός πεντάδας, τέταρτη διαδοχική ισοπαλία για τα «ζαχαρωτά» που συνεχίζουν χωρίς νίκη στην Premier League.

Αμφότερες οι ομάδες στο πρώτο μέρος είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με την Έβερτον να φτάνει μία ανάσα από το 1-0 στο 32′. Έπειτα από κόντρες στην περιοχή, ο Ντέιβις έγινε αποδέκτης της μπάλας, δοκίμασε το πλασέ, το οποίο όμως, κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Άλισον.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Reds έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Σε μία φάση διαρκείας, ο Νούνιες έκανε το σουτ από τα δεξιά, υποχρεώνοντας τον Πίκφορντ να αποκρούσει εντυπωσιακά. Σε δεύτερο χρόνο ο Ντίας δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, με τον Πίκφορντ και τον Άλισον να εξουδετερώνουν τα σουτ των Φιρμίνο, Φαμπίνιο και Μοπέ αντίστοιχα.

Στο 71′ ο Κόουντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μετά από σέντρα του Μοπέ από τα δεξιά, όμως έπειτα από έλεγχο του VAR το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Άγγλος ήταν σε θέση οφσάιντ, με το 0-0 να παραμένει.

Στο 82′ ο ΜακΝιλ έιχε καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ του απέκρουσε δύσκολα ο Άλισον. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πίκφορντ αποσόβησε τον κίνδυνο στο σουτ του Φιρμίνο. Στις καθυστερήσεις ο Σαλάχ είχε νέα καλή ευκαιρία, με την μπάλα να σταματάει ξανά στο δοκάρι έπειτα από παρέμβαση του κίπερ των ζαχαρωτών.

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ) : Πίκφορντ, Πάτερσον, Κόντι, Ταρκόφσκι, Μικολένκο, Ντέιβις (62′ Γκουεγέ), Ονανά, Ιγουόμπι, Μοπέ, Γκρέι, Γκόρντον (82′ ΜακΝιλ)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : : Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (59′ Μίλνερ), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (59′ Ρόμπερτσον), Φαμπίνιο, Έλιοτ (80′ Μάτιπ), Καρβάλιο (46′ Φιρμίνο), Ντίαζ, Σαλάχ, Νούνιες (80′ Ζότα)