Serie A : Ανώμαλη…προσγείωση στο Ούντινε για τη Ρόμα, πρώτη νίκη για τη Βερόνα (vid)

Πραγματική…ραψωδία από την Ουντινέζε, που όχι μόνο υποχρέωσε τη Ρόμα στην πρώτη της φετινή ήττα αλλά την φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα, την ώρα που είχε δεχτεί μόλις ένα σε τέσσερα ματς!

Η Ρόμα έψαχνε τη νίκη στο “Φρίουλι” που θα την άφησε μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie A έπειτα από 5 αγωνιστικές. Αντ’ αυτής, βρήκε τη συντριβή με 0-4 από την Ουντινέζε, η οποία την έπιασε στην 3η θέση της βαθμολογίας, συγκατοικώντας με την Αταλάντα.

Οι “μπιανκονέρι” έδειξαν τα… δόντια τους μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Ντέστινι Ουντότζι να δέχεται δώρο από τον Ρικ Κάρσντορπ και από κοντά να κάνει το 1-0. Το 1ο μέρος δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικά, με τους “τζιαλορόσι” να αποτυγχάνουν να αντιδράσουν στο γκολ που δέχθηκαν.

Στο 2ο ημίχρονο, ένα λάθος του Ρουί Πατρίσιο σε μακρινό σουτ του Λάζαρ Σάμαρτζιτς στο 56′ οδήγησε στο 2-0. Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο ανέβηκαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και το πλήρωσαν με τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων, που τους αποσυντόνισαν ακόμη περισσότερο. Οι Ρομπέρτο Περέιρα και Σάντι Λόβριτς σκόραραν στα τελευταία λεπτά κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ουντινέζε.

Στα παιχνίδια με ελληνικό ενδιαφέρον, η μονομαχία της Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου με την Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη δεν είχε νικητή. Δύο γκολ του Μάρκο Αρναούτοβιτς έδωσαν το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 στους “ροσομπλού”. Η Κρεμονέζε πήρε τον πρώτο βαθμό της στη φετινή Serie A, με το 0-0 κόντρα στη Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου.