Serie A : “Έπιασε” κορυφή η Αταλάντα, έσωσε την…παρτίδα με Λάμερς η Έμπολι (vids)

Άκρως αποτελεσματική η Αταλάντα στο ξεκίνημα της Serie A, που με τη σημερινή έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε και ματς και εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ισόπαλο και πολύ θεαματικό το Σαλερνιτάνα – Έμπολι (2-2).

Αν μη τι άλλο το ξεκίνημα της φετινής Serie A είναι πολλά υποσχόμενο για την Αταλάντα! Στην ίδια αγωνιστική που η Ρόμα διασύρθηκε 4-0 από την Ουντινέζε και έπεσε από την κορυφή, οι Μπεργκαμάσκι επικράτησαν με 2-0 της Μόντσα του Μπερλουσκόνι και πήραν τη θέση της στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ένα ιστορικό επίτευγμα για τους φιλοξενούμενους, καθώς αυτή είναι η μοναδική φορά που έπειτα από το πέρας των αρχικών πέντε αγωνιστικών φιγουράρουν στην κορυφή της Serie A.

Έπειτα από ένα άγονο πρώτο μέρος χωρίς γκολ, η Αταλάντα τελικά βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων με σκόρερ τον Χόζλουντ στο 57΄. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μάρλον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και σφράγισε άθελά του το «διπλό» της Αταλάντα που με back-to-back νίκες προσπέρασε Νάπολι και Μίλαν για να βρεθεί μόνη στην κορυφή.

Όχι μια, ούτε δυο, αλλά τέσσερις σερί ισοπαλίες μετράει πλέον η Έμπολι, η οποία έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Σαλερνιτάνα και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στη Serie A. Τον χορό των γκολ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με σκόρερ τον Σατριάνο (31΄), προτού η Σαλερνιτάνα φέρει το ματς τούμπα!

Αρχικά ο Ματζότσι ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα, ενώ στο 61΄ο Ντιά ολοκλήρωσε την ανατροπή. Πιστή όμως στην μίνι παράδοση που έχει χτίσει στο φετινό ξεκίνημα, η Έμπολι ισοφάρισε με τον Λάμερς στο 81΄και έδωσε συνέχεια στις σερί ισοπαλίες, βάζοντας ακόμα έναν βαθμό στο σακούλι.