Σπουδαία πρόκριση στο 500άρι του Τόκιο η Παπαμιχαήλ, “λύγισε” μετά από 3 ώρες μάχης η Γραμματικοπούλου

Μετά από την Erika Sema, την οποία κέρδισε το Σάββατο μετά από μια δύσκολη μάχη με 6-4, 4-6, 6-4, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επιβλήθηκε σήμερα και μιας άλλης Γιαπωνέζας, της Himeno Sakatsume, με 6-2, 6-4.

Χάρη στη νίκη αυτή, η 29χρονη Ελληνίδα, Νο.197 στην παγκόσμια κατάταξη, εξασφάλισε την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό του Toray Pan Pacific Open. Θα είναι η 3η φορά που θα παίξει σε κυρίως ταμπλό σε 500άρι τουρνουά η Δέσποινα, μετά από το τουρνουά του Άμπου Ντάμπι τον Ιανουάριο του 2021 και αυτό της Αδελαΐδας τον Ιανουάριο του 2022.

Όπως αναφέρει το tennisnews, η πρωταθλήτρια μας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, που προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1 στα πρώτα λεπτά. Στο 6ο game έσβησε ένα break point και έκανε το 4-2, για να κάνει νέο break στη συνέχεια και να κατακτήσει το 1ο σετ με 6-2.

Στο 2ο σετ είχε προηγηθεί με 3-0 και με 4-2, αλλά η Sakatsume, η οποία είναι 21 ετών και βρίσκεται στο Νο.357 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 4-4. Αυτό δεν πτόησε την Παπαμιχαήλ, που έκανε νέο break στο επόμενο game για να ανακτήσει το προβάδισμα με 5-4 και στο 10ο game επέστρεψε από το 15-40, για να κρατήσει το σερβίς της και να “κλειδώσει” τη νίκη, σε 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

Η Παπαμιχαήλ θα παίξει με μια ακόμα qualifier στον 1ο γύρο του δυνατού τουρνουά του Τόκιο, την Κινέζα You Xiaodi, που βρίσκεται στο Νο.332 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν την κερδίσει, θα είναι η 2η tour-level νίκη της καριέρας της και η 1η σε ένα 500άρι.

Επίσης, αν περάσει το εμπόδιο της Κινέζας, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο του τουρνουά την Garbine Muguruza, Νο.3 στο ταμπλό και πρωταθλήτρια σε 2 Grand Slam, που βρίσκεται ήδη στη φάση των “16” και περιμένει.

"Λύγισε" μετά από 3 ώρες μάχης η Βαλεντίνη

“Λύγισε” μετά από 3 ώρες μάχης η Βαλεντίνη

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έχασε μια δύσκολη μάχη τριών ωρών με την Ankita Raina, για τον τελευταίο γύρο των προκριματικών του Korea Open στη Σεούλ, WTA 250 τουρνουά.

Η Γραμματικοπούλου, η οποία χθες είχε κερδίσει μια ακόμα μάχη με την Nadiia Kichenok με 7-5, 6-7 (3), 6-0, σήμερα γνώρισε την ήττα από την Ankita Raina με έναν παρόμοιο τρόπο, με 7-6 (4), 6-7 (4), 6-0.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.194 στην παγκόσμια κατάταξη, έχασε μέσα από τα χέρια της το 1ο σετ, κάτι που δυστυχώς πλήρωσε. Συγκεκριμένα είχε προηγηθεί μέχρι και με 5-1, ενώ έχασε ένα set point αργότερα για το 6-4. Η Raina κέρδισε 5 games στη σειρά και πέρασε εκείνη μπροστά με 6-5, με τη Βαλεντίνη να καταφέρνει να στείλει το σετ σε tie-break, όμως εκεί η Ινδή επικράτησε με 7-4.

Στο 2ο σετ η Raina προηγήθηκε μέχρι και με 5-3, αλλά ήταν η σειρά της Γραμματικοπούλου να ανατρέψει τα πράγματα, με την Ελληνίδα να σβήνει διπλό match point στο σερβίς της Ινδής, στο 5-3, 40-15, και να ισοφαρίζει σε 5-5! Στο tie-break επικράτησε με 7-4 και έστειλε το ματς σε 3ο σετ, όπου όμως δυστυχώς δεν είχε τις ίδιες δυνάμεις με την αντίπαλή της, που χθες είχε ένα πολύ σύντομο παιχνίδι για τον 1ο γύρο των προκριματικών.

Ήττα με ψηλά το κεφάλι για τη Σακελλαρίδη

Η Σαπφώ Σακελλαρίδη ολοκλήρωσε την καλή της εβδομάδα στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Santa Margherita di Pula της Ιταλίας, γνωρίζοντας την ήττα σε ένα κλειστό παιχνίδι από την ασταμάτητη τους τελευταίους μήνες, Brenda Fruhvirtova.

Η Σακελλαρίδη κοίταξε στα μάτια τη 15χρονη Fruhvirtova, το παιδί θαύμα του τσεχικού τένις, αλλά μετά από 2 ώρες και 55 λεπτά αγώνα ηττήθηκε με 4-6, 7-5, 6-0.

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.338 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1 και φρόντισε να διατηρηθεί μπροστά έως το τέλος του 1ου σετ, το οποίο κέρδισε με 6-4.

Στο 2ο σετ η Σαπφώ κατάφερε να επιστρέψει από το 2-5 και να ισορροπήσει τα πράγματα στο 5-5, πλησιάζοντας ταυτόχρονα σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Η Fruhvirtova ωστόσο κέρδισε το κρίσιμο 11ο game, το οποίο ήταν στο 40-40, για να προηγηθεί με 6-5 και να σερβίρει επιτυχημένα για το 7-5.

Μετά απ’ αυτό δεν έχασε άλλο game η νεαρή Τσέχα τενίστρια, η οποία κέρδισε το 3ο σετ με 6-0 και έφτασε στην 24η διαδοχική νίκη της στα τουρνουά της ITF, όπου έχει κερδίσει τα 4 τελευταία τουρνουά που έχει λάβει μέρος!

Για τη Σακελλαρίδη ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα στο χωμάτινο τουρνουά της Ιταλίας, όπου ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της κερδίζοντας την Ιταλίδα Federica Bilardo με 6-3, 6-0. Στον 2ο γύρο επιβλήθηκε της Ρωσίδας Polina Leykina με 6-0, 6-0, ενώ στα προημιτελικά κέρδισε την Γαλλίδα Alice Rame με 7-6 (0), 6-4.