Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδας : Άνετη πρόκριση για την Παναχαϊκή, πήρε το εισιτήριο απευθείας για την 5η φάση

Χωρίς να συναντήσει εμπόδια, η Παναχαϊκή έφτασε άνετα στο 5-0 επί του Βύρωνα Καβάλας στο “Ανθή Καραγιάννη” και πήρε την πρόκριση απευθείας στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς στον 4ο, περνάει χωρίς αγώνα.

Το γρήγορο γκολ του Χαντί μόλις στο 2ο λεπτό “ξεκλείδωσε” την άμυνα των πρωταθλητών Καβάλας και με το εύστοχο πέναλτι το Κέρι στο 22′, τα πάντα κρίθηκαν.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, το γκολ δεν ήρθε, με τους Πατρινούς να φτάνουν προς το τέλος στο ευρύ σκορ χάρη σε γκολ των Πέταρ και Νίκολα Καρακλάιτς αλλά και ένα του Μπουρλάκη.

Οι Καβαλιώτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καρίπογλου στο 51ο λεπτό.

Βύρων Καβάλας (Μπάμπης Καζεπίδης) : Αθανασίου, Μαυρογιάννης (46′ Λουκοβίτης), Καριπόγλου, Ναουμίδης, Τουμανίδης, Ιβανίδης, Χατζόπουλος (63′ Μενίκου), Γκατζολάρι, Δερμιτζάκης Α. (62′ Ηλιάδης), Παντελίδης, Πτηνόπουλος.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Λιποράσε, Τσακμάκης, Λαρέα, Στεργίδης, Κωνσταντακόπουλος, Χαντί (69′ Λινάρδος), Μπουρλάκης, Καρακλάιτς Π. (79′ Τριμμάτης), Κέρι (55′ Καρακλάιτς Ν.), Αλεξόπουλος.