LaLiga : Με…ζόρια η Ατλέτικο, στο -3 από την κορυφή (vid)

Και ενώ φαινόταν μια εύκολη επικράτηση, η Ατλέτικο έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος και λίγο έλειψε να “γκελάρει” κόντρα στη νεοφώτιστη Χιρόνα.

Αγχωτική νίκη με 2-1 πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Χιρόνα στο στάδιο Μετροπολιτάνο για την 8η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Άνχελ Κορέα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, που είχε το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο και πλησίασε και και σε δεύτερο γκολ. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Αργεντίνος επιθετικός σκόραρε ξανά, όμως κάπου εκεί η Ατλέτικο επαναπαύτηκε, με τους Καταλανούς να παίρνουν κεφάλι.

Η Ζιρόνα άρχισε να χάνει ευκαιρίες και ο Ροντρίγκο Ρικέλμε μείωσε στο 68′. Ο Γιαν Όμπλακ έκανε δύο εξαιρετικά κρίσιμες επεμβάσεις και απέτρεψε την ισοφάριση, με την Ατλέτικο να αντέχει και εν τέλει να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.